Ezzel a címmel jelent meg a magyar miniszterelnököt és politikáját értékelő cikk a Le Monde című, mértékadó francia liberális napilap múlt szombati számában.

 

Charles de Gaulle tábornokhoz hasonlóan a magyar miniszterelnök a múlttal való szakítást testesíti meg és az erős állam visszatérését hirdeti. A kommunista rezsim ellenzékének történelmi személyisége most a kapitalizmus félresiklásait támadja.

Az írás a szombat délután megjelent, de vasárnapi-hétfői keltezésű lapszámban látott napvilágot, s az apropóját az adta, hogy közeledett a Fidesz választási győzelmének (április 25.) harmadik évfordulója.

A szerző, Yves-Michel Riols úgy vélte, hogy Orbán Viktor már a választási győzelem estéjén elmondott beszédében felvázolta a kormányának magatartását azóta is meghatározó témákat:

– egyszer s mindenkorra leszámolni a kommunista örökséggel,

– szkeptikus viszonyulás a világméretű kapitalizmus bizonyos formájához és

– ádáz ragaszkodás a nemzeti függetlenséghez.

„Megannyi alkotóelem, amelyek bizonyos gaullista felhangot kölcsönöznek Orbán Viktor fellépésének, nem is beszélve a két politikus életpályájában tapasztalt hasonlóságról” – írta a szerző, utalva a megszállókkal szembeni ellenállásra, politikai újraépítkezésre, illetve a hatalomba való diadalmas visszatérésre.

A hatalom élére visszakerült Orbán Viktor rögzítette módszerét és prioritását.

Módszere: sürgősen cselekedni, hogy megmentse az országot az összeomlástól és helyreállítsa az államnak „a posztkommunista baloldal hozzá nem értése és szégyentelen kliensrendszere” által aláásott hitelességét.

A legfontosabb feladat: elkerülni az újabb megszorító intézkedéseket egy lerongyolódott országban, hogy az ne jusson görög sorsra – írta Riols.

A gazdaságban baloldali, a kultúrában jobboldali politikát követő Orbán Viktor valódi hitvallása a szuverenizmus, amivel tükrözi a posztkommunista Magyarország fejlődését. Az ország kilépett a liberalizmus húsz évig engedelmes tanulójának szerepéből, és ezentúl büszkébben vállalja függetlenségét.

Orbán Viktor számára ez újabb dilemmát jelent: hogyan adjon hangot ennek az önmagában legitim törekvésnek egy olyan ország esetében, amelynek gazdasága az egyik legnyitottabb Európában?

Magyarország ismét egy új modell kikísérletezésének helyszíne lehet – mutatott rá a Le Monde-ban Riols.

MTI