Harcmezőkról az edzőterembe – A TRX

A TRX hordozható edzőterem. Tulajdonképpen egy strapabíró szalagokból, hevederekből álló, állítható hosszúságú, fogantyúkkal ellátott egyszerű eszköz, tömege hozzávetőlegesen egy kilogramm. A hozzá kapcsolódó edzést szuszpenziós (felfüggesztve végzett) tréningnek nevezik. A rendszer Randy Hetrick egykori tengerészgyalogos (Navy Seal) nevéhez fűződik, valamikor a XX. század utolsó évtizedében jelent meg. Először a katonaság használta: szükség volt arra, hogy a katonák hely és edzőterem hiányábanis megfelelően tudják edzeni egész testüket.

A TRX ennek maximálisan megfelel, hiszen kis helyen is elfér, szinte bárhol felszerelhető és az egész testet keményen megdolgozza, használata erőt, stabilitást, hajlékonyságot követel, ugyanakkor nagymértékben fejleszti a test koordinációját és az egyensúlyérzéket. Miután bevált a harcmezőn, a TRX gyorsan híre gyorsan elterjedt, azóta pedig máig töretlen diadalútját járja.

Mitől forradalmi?

A TRX-gyakorlatokban a saját testsúlyunk nyújtja az ellenállást. Ebből fakadóan a vele való munka során a hagyományos, saját súllyal dolgozó gimnasztika TRX-es változataival találkozhatunk. Népszerűek a különféle guggolások, fekvőtámaszok, tárogatások, ugrások és statikus tartások. Ezek közös vonása, hogy mindegyikben nagyon erősen kell tartanunk a derekat, így a test központi, úgynevezett stabilizátorizmai dolgoznak.

Ez fegyvertény, hiszen a törzserő („core strength,” a fitneszipar másik hangzatos jelszava) nagyon fontos, különösen az ülőmunkát végzők körében. Ha ezek a tartóizmaink megerősödnek, javulhat a tartásunk, eltűnnek a derékbántalmak, és az általunk végzett egyéb mozgásokban is fejlődést tapasztalunk. A TRX-en nem csak fogantyú van, hanem egy kengyellel is ellátták, amelybe beakaszthatjuk a lábfejünket. Ez az apró kiegészítés rengeteg új gyakorlatra ad lehetőséget. Számos előnye mellett a TRX a nyújtásban is új dimenziókat nyitott.

A gyakorlatok az eszköznek köszönhetően tetszőlegesen könnyíthetők vagy nehezíthetők. Ebben rejlik igazi ereje, ugyanis a dőlésszög megváltoztatásával a terhelés állítható, segítségével könnyen fokozatosságot csempészhetünk edzéseinkbe. A terhelés könnyen személyre szabható, egy perc alatt bármilyen edzettségi szintű egyénhez beállítható a megfelelő ellenállási fokozat, az edzetlen átlagembertől az élsportolóig.

Használata bármilyen fitnesz-színvonalon kihívást nyújthat. Például az úszó Takács Krisztán és a magyar kajak-kenu válogatott, Vajda Attila is felhasználta az olimpiára való felkészülése folyamán. Ám nem csak sportolók számára bizonyult eredményesnek, a rehabilitációban is meggyőzően bizonyított.

Árfekvés, utánzatok

Mint minden sikeres dolog esetében, itt is hamar megjelentek a silányabb másolatok, hamisítványok, és az eszköz továbbfejlesztett változatai is. Ez főleg a valóban elnyűhetetlen, mégis nagyon egyszerű eszköz borsos árának tulajdonítható. Az eredetihez kb. 60 ezer forintért juthatunk hozzá, a silányabb másolatot már 10–15 ezer forintért beszerezhetjük. A másolat valóban rosszabb minőségű, elnyűhető, könnyen előfordulhat (láttam már ilyet), hogy néhány hónapos intenzív használat után elrongyolódik.
A TRX-edzések

Az alapok elsajátításához érdemes ellátogatnunk néhány csoportos órára. Ezek nagyon hasznosak: a felkészült oktatók biztonságosan megtanítják az eszköz használatát, az itt tanulható alapvető mozgásokat, például a helyes csípőbillentést más sportokban is sikerrel alkalmazhatjuk. A saját testsúlyos gyakorlatokból ne gondoljuk, hogy könnyű edzésre számíthatunk: a folyamatos feszítés miatt az egyes mozdulatoknál olyan izmainkat fogjuk érezni, melyek létezéséről eddig nem is tudtunk. Az órák rövidek, mégis minden porcikánkat átmozgatják.