Fiatal és tapasztalatlan rendőrökre bízta a romagyilkosságok nyomozását a magyar rendőrség, így amikor az amerikai nagykövetség felajánlotta, hogy segítenek felderíteni az ügyet, lecsaptak a lehetőségre – derül ki a WikiLeaks által kiszivárogtatott amerikai követségi táviratokból. Az amerikaiak az elejétől követték a cigányok elleni támadásokat, és az egyik távirat kiemeli, hogy a többségi társadalom közönyösen viszonyul a támadásokhoz.

Az FBI két munkatársának a segítsége kellett ahhoz, hogy a tehetetlen magyar rendőrök eredménnyel tudják lezárni a romák elleni támadások ügyében indított nyomozást – így látták a budapesti amerikai nagykövetség munkatársai a romagyilkosságok ügyét a WikiLeaks által nyilvánosságra hozott amerikai követségi táviratok szerint.
A budapesti amerikai követség munkatársai az amerikai külügyminisztériumnak címzett távirataikban az első Molotov-koktélos támadástól kezdve a gyanúsítottak letartóztatásáig figyelemmel kísérték a 2008-ban kezdődött, romák elleni támadássorozatot, rendszeresen beszámoltak a támadásokról, valamint arról is, hogyan kommentálták azokat a politikusok és a kisebbségekkel foglalkozó civilek. A követség a táviratok szerint rendszeres kapcsolatban volt például Mohácsi Viktória SZDSZ-es európai parlamenti képviselővel.
Bár a többi táviratban a nagykövetek gyakran fűztek saját kommentárt a tárgyalt eseményekhez, elemzésekhez, a romagyilkosságokkal kapcsolatban a történteket tényszerűen összefoglalták, és csak elvétve tettek megjegyzéseket. Ezek többsége a nyomozást, a magyar rendőrség munkáját kritizálta.
Növekvő romaellenesség, közönyös magyarok
„Egyre több példa van a romák elleni támadásokra, még sincs a társadalomban nyilvános felháborodás” – írta már 2008 augusztusában, a piricsei támadás után a romaellenes eseményeket összefoglaló táviratban Jeffrey Levin helyettes nagykövet. A követség már bő egy hónappal korábban, július 2-án, a pátkai Molotov-koktélos támadás után is külön táviratban foglalta össze az eseményeket, és már akkor úgy értékelték, hogy „a pátkai támadás rámutat arra, hogy országszerte egyre több a nyílt összeütközés a roma kisebbség és a magyar többség között”. Már akkor megjegyezték, hogy „figyelemmel kísérjük az eseményeket egész nyáron, és minden egyes újabb alkalommal meg fogjuk ismételni a toleranciaüzenetünket” – írta April H. Foley akkori nagykövet.
A romák elleni támadásokat tárgyaló táviratokban – legfeljebb egy-egy mondatban – az ország romló gazdasági helyzetével magyarázza a követség az egyre nyíltabb romaellenes hangulatot. „Még forróbbá válhat a hangulat, ha ősszel a kormány meghozza azokat a tervezett jóléti intézkedéseket, amelyek egyes roma vezetők szerint igazságtalanok és romaellenesek” – írta a követség 2008 augusztusában, de az nem derült ki, hogy milyen intézkedésekre gondoltak.
Az FBI javaslatára nézték át a híváslistákat
„A Nemzeti Nyomozó Iroda a követségnek azt állította, hogy az FBI két profilozója segítségével tudtak olyan áttörést elérni a nyomozásban, ami a letartóztatásokhoz vezetett” – írta a követség 2009 augusztusában, miután a Nemzeti Nyomozó Iroda letartóztatta „a négyek bandáját”, akiket „a roma közösséget terrorizáló, példátlan sorozatgyilkosságok elkövetésével gyanúsítanak”.
A távirat szerint a magyar rendőrség azt közölte a követséggel, hogy az FBI embereinek „kulcsszerepük volt az ügy felderítésében”. A követség szerint az FBI két embere segített a magyar rendőröknek, hogy „az adott tényekre koncentráljanak, hogy fel tudják rajzolni a lehetséges elkövetők profilját, kérdezési technikákat javasoltak nekik, helyszínelő eszközöket adományoztak, és azt ajánlották a nyomozóknak, hogy koncentráljanak a helyszínek közelében lévő telefontornyok által rögzített adatokra”. A távirat megjegyzi, hogy végül az vezetett el a letartóztatásokhoz, hogy a különböző telefontornyok adatai között azonos számokhoz tartozó hívásokat találtak.
Zöldfülűekre bízták a nyomozást
A táviratok tanúsága szerint a segítségre szükségük volt a magyar rendőröknek. A tatárszentgyörgyi támadásról szóló, 2009. március 3-án feladott távirat szerint magyar rendőrségi vezetők egy privát találkozón március 2-án arról panaszkodtak a követség jogi attaséjának, hogy aggasztja őket az ügyön dolgozó vidéki rendőrök tapasztalatlansága. „A rendőrségi vezetők elmondása szerint többségük harminc év alatti, és nincs semmilyen nyomozati tapasztalatuk” – írta April H. Foley. A nagykövet a távirat végén megjegyezte, hogy felajánlották a magyar rendőrségnek, hogy segítséget nyújtanak a gyilkosságok felderítésében, és a rendőrség elfogadta a felajánlást. Valószínűleg ennek köszönhető, hogy az FBI két profilozója bekapcsolódott a nyomozásba.
A „négyek bandájaként” emlegetett gyanúsítottak elfogásáról beszámoló távirat megjegyzi azt is, hogy bár a magyar hatóságok teljesen biztosak abban, hogy az elkövetőket kapták el, a nyilvánosság szkeptikus. „Az emberek bizalmatlansága abból fakadhat, hogy korábban más esetekben már előfordult, hogy sikeres elfogásról számoltak be, de később kiderült, hogy nem az elkövetőket fogták el” – áll a táviratban. A táviratból ugyan nem derül ki, de a követség itt feltehetően a móri bankrablás utáni nyomozásra utalt-írja az origo.hu