Több mint 20 ezer laptopot osztanak

 ki, gyorsabb lesz az internet, és az önkormányzat informatikai struktúráját is fejlesztik.

 

 

A program jegyében optikai gerinchálózat-fejlesztést is terveznek, amelynek talán legnagyobb haszonélvezői az oktatási intézmények lesznek. A létrejövő hálózat előnyei, hogy az intézmények, önkormányzati cégek, önkormányzat között gyors adatkapcsolat jöhet létre, IP telefonálásra is lehetőség nyílik és biztonságosabb lesz a hálózat. Emellett az egész városban gyorsabb lesz az internet.

 

Az ÉMOP (uniós) pályázat elnyerése esetén pedig 4 digitális tér jön létre és fejleszthetik az önkormányzat informatikai infrastruktúráját, pl. szerverparkot is.
Mindezekre speciális helyi webes fejlesztések is lesznek, köztük önkéntesség-adatbázis, programajánló, hibabejelentő honlap.

Közbeszerzéssel döntik el, kitől rendelnek

Arra is kíváncsiak voltunk, kik lesznek a program beszállítói. Ezt egyelőre nem tudtuk meg, mert pályázat útján választják majd ki, kitől várásolnak. A laptopokat a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet (NIIFI) szerzi be központi közbeszerzési eljárás keretében.

A hálózatfejlesztést is a NIIFI pályáztatja, a digitális terek berendezéseit (LED fal, WIFI eszközök) pedig a város szerzi be nyílt közbeszerzési eljárás keretében.

Miért pont Miskolc?

Miskolcot nem pályázat útján, hanem hosszas egyeztetés eredményeként választották ki a programra – tájékoztatta lapunkat a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. A döntésben elsődleges szerepet játszott a város hátrányos helyzete, a térségbeli alacsony jövedelmek, és az, hogy a helyieknél az országos átlagnál nagyobb a digitális írástudatlanság foka.

A programot egyébként azzal indokolták, hogy tavalyi felmérések szerint Magyarországon a 15 évesnél idősebbek 44,5 százaléka digitálisa írástudatlan. Ez az arány még magasabb a vidéki, és különösen a hátrányos helyzetű régiókban, így Miskolcon is. Ezért az uniós források tervezésekor a magyar kormány kiemelten kezeli ezt a területet, amelyre jelentős összegeket kíván fordítani – írta a minisztérium.

Bár a miskolci példa egyelőre mintaprojektnek számít, a cél az, hogy megalapozza a folytatást a következő évek hasonló jellegű intézkedéseihez. Ennek érdekében folyamatosan mérni fogja az NFM az eredményeket, hogy a jövőben más térségekre is kiterjeszthető legyen a projekt, akár országos szinten is.

Forrás: FN24