Fekete év volt a 2011-es az őrző-védő  cégek életében. 472 társaság ellen indult felszámolási eljárás, és 414 végelszámolásról döntöttek. Az elmúlt hat évben nem volt soha ennyi cég ellen eljárás. Tavaly 718 új vállalkozást jegyeztek be hasonló tevékenységgel, de ez sem ellensúlyozta a rekordszámú megszűnést. Jelenleg kicsit több mint 6500 cég tevékenykedik a piacon.

 

Tavaly csaknem 84 ezer embert foglalkoztattak az őrző-védő társaságok, idén ez a szám 65 ezer alá csökkent. 2010-ben a piacon működő cégek összárbevétele az elmúlt öt évhez viszonyítva rekordot döntött, 475 milliárd forintot tett ki. Eredményeik azonban nem követték a forgalombővülést. Az utolsó fellelhető beszámolók alapján mérleg szerinti eredményük nem éri el a 2006-os év felét sem. A 6600 cég csupán 1,5 milliárd forint profitot tudhatott magáénak, míg 2006-ban 5000 vállalkozás 3,4 milliárdos eredményt produkált. Követelésállományuk viszont rekordméretre bővült: csaknem 70 milliárd forint kinnlevőséget igyekeztek behajtani.

A Napi Gazdaság egy korábbi cikke szerint a tetemes felszámolást indokolhatja, hogy az őrző-védő cégek úgy próbálják egymást kiszorítani a piacról, hogy terhelő adatok gyűjtése után feljelentik a konkurenciát a hatóságoknál. Ezt úgy érik el, hogy saját embereiket küldik egymáshoz dolgozni, hogy gyanús ügyeket keressenek, például be nem jelentett dolgozót, zugkönyvelést vagy bármilyen adójogszabályba, törvénybe ütköző tevékenységet. A módszer hatékony, s ha a Nemzeti Adó- és Vámhivatal egy kellően jelentős bírság megfizetésére kötelezi a céget, az sokszor a működés végét jelentheti. index.hu