Újabb három embert bocsátottak az Északmagyarország/boon.hu-tól. A hírek szerint azért „aprózzák el”, mert így elkerülhető a csoportos létszámleépítés, ami nagyon kínos. Elküldték Balogh Attilát az ismert újságírót aki egy éve dolgozott a lapnál, de korábban több mint tíz évet lehúzott a cégnél. Megtudtuk: örül, hogy legalább a személyes tárgyait elhozhatta.
A csoportos létszámcsökkentés jogi háttere és szabályozása
Tudnia kell, hogy a csoportos létszámcsökkentés szabályai már 1991 óta részét képezik a magyar munkajognak. Ezek a szabályok különleges védelmet biztosítanak akkor, ha a munkáltató egyszerre több dolgozót bocsát el rövid időn belül. A jogi szabályozás célja, hogy csökkentse a hirtelen elbocsátások miatt keletkező társadalmi és gazdasági károkat.
Az Európai Unió is kiemelten foglalkozik ezzel a területtel. Az uniós szabályozás 1975-ig nyúlik vissza, és főként a tájékoztatási kötelezettségekre, valamint az eljárási szabályokra koncentrál. Fontos megértenie, hogy ezek a szabályok nem a munkaviszony megszüntetésének tartalmi feltételeit szabályozzák. Az eljárás menetét határozzák meg, hogy a munkavállalók minél nagyobb védelmet élvezzenek a tömeges elbocsátások esetén.
Mi minősül csoportos létszámcsökkentésnek a magyar munkajogban?
Akkor beszélünk csoportos létszámcsökkentésről, amikor a munkáltató működésével összefüggő ok miatt egyszerre több munkavállaló munkaviszonyát szünteti meg 30 napon belül. Nemcsak a felmondás tartozik ide, hanem a munkáltató által kezdeményezett közös megegyezés is, vagy akár a határozott idejű szerződések idő előtti megszüntetése.
A csoportos létszámcsökkentésnek minősül az is, ha a munkáltató olyan dolgozók munkaviszonyát szünteti meg, akiknél egyébként nem kellene indokolnia a felmondást. Például nyugdíjasok vagy vezető állású munkavállalók esetében. Vegye figyelembe, hogy a jog automatikusan feltételezi, hogy ezek is a munkáltató működésével összefüggő okok miatt történne. Hacsak a munkáltató ennek ellenkezőjét nem bizonyítja.

Egy válasz
Nincs cím!