Miskolc – Avas lakótelep: a polgári Magyarország legújabb fellegvára

Rossz sztereotípiák a lakótelepi MSZP-ről és a falusi Fideszről

Az Avas a 2000-es évek elején a vidéki Magyarország második legnagyobb lakótelepe volt a pécsi Kertváros után. A folyamatos elvándorlás ellenére még a júniusi EP-választáson is majdnem 20 ezer választó szerepelt az itteni névjegyzékben, így politikai súlyát tekintve akkora ez a lakótelep, mint Jászberény, Siófok vagy Gyöngyös városának egésze, ugyanakkor a miskolci névjegyzéknek csupán 17 százalékát adja.

A miskolci Avas lakótelep elhelyezkedése és az országgyűlési választókerületi határ – Ábra: Bódi Mátyás / Telex
A miskolci Avas lakótelep elhelyezkedése és az országgyűlési választókerületi határ – Ábra: Bódi Mátyás / Telex

Az Avas egy Miskolc közepén található kb. 200 méteres domb, amit több ütemben, döntően az 1970-es években építettek be házgyári panelos technológiával. A városrész Miskolc egészével megegyező ütemben néptelenedik el. Amíg 2002-ben még több mint 26 ezer választó élt itt, idénre már csak kevesebb mint 20 ezer maradt belőlük.

Miskolc a Kádár-korszakban sokáig az ország második legnépesebb városa volt, köszönhetően a városban végrehajtott történelmi léptékű iparfejlesztéseknek. A rendszerváltás utáni gazdasági, majd az azt követő társadalmi összeomlás egyik magyar nagyvárosban sem volt annyira látványos az 1990-es években, mint Miskolcon, ami számos közbiztonsági problémában, vagy etnikai feszültségben is testet öltött a későbbi évtizedekben is. A panellakótelepek ráadásul a rendszerváltás utáni ingatlanpiaci átalakulás nagy vesztesei voltak, hiszen az itteni lakások értéke csökkent a leginkább korábbi névértékükhöz képest.

A 2011 előtti választási rendszerben, szinte az egész városrész egy külön országgyűlési egyéni választókerületbe (OEVK) tartozott, ahol parlamenti választásokon Miskolc akkori szocialista polgármestere (Káli Sándor) nyert elég simán 2002-ben és 2006-ban. 2011 után az egész lakótelepet ahhoz az új Borsod 1-es OEVK-hoz csapták, amiben több Miskolc melletti vidéki település is található. Valószínűleg az vezette a döntéshozók vonalzóját, hogy az Avason sokáig rosszabbul szerepelt a Fidesz, mint a párt városi eredménye, ami ráadásul 2010-ig országos szinten is gyengének számított. Ugyanakkor a lakótelepi (avasi) és a városi (miskolci) Fidesz-eredmény közötti különbség habár kitapintható volt, soha nem volt nagyobb 5,1 százalékpontnál, ami egy Miskolc méretű város esetében sem alkalmas leegyszerűsítő kijelentések megfogalmazására.

2010 óta a miskolci és az avasi Fidesz-listás eredmények folyamatosan közelítettek egymáshoz, és habár 2014-ben a Jobbik még verte az Avason a Fideszt, 2022-re már a Fidesz jobban szerepelt itt, mint Miskolc egészében. Ezt a lakótelepi előnyét a 2024. júniusi EP-választáson is tartani tudta a kormánypárt, és miközben az országosan 8 százalékot szerző baloldali választói koalíció közel 12 százalékot hozott az Avason (a városi 10,6 százalékuk mellett) a Tisza Párt ugyanitt 2 százalékponttal volt elmaradva saját 34 százalékos miskolci eredményétől.

A Fidesz listás választási eredményei 2002–2022 között Miskolcon és az Avason – Ábra: Bódi Mátyás / Telex