Skip to content

A daganatos sejtek 99%-át elpusztította egy új rákterápia

A daganatos sejtek 99%-át elpusztította egy új rákterápia

Amerikai kutatók infravörös fény segítségével addig gerjesztették a daganatok megfestéséhez használt molekulákat, amíg azok szó szerint szét nem rázták a rákos sejteket.

Új módszerrel feszültek neki a rákos sejteknek a Rice Egyetem, a Texasi A&M Egyetem és a Texasi Egyetem tudósai. Kutatásaik szerint ha az aminocianin-molekulákat infravörös hullámhosszhoz közeli fénnyel stimulálják, akkor azok szinkronban kezdenek el rezegni, ennek hatására pedig sérül a daganatos sejtek membránja.

Nature Chemistry című tudományos lapban közölt publikációról beszámoló Science Alert azt írja: a dologban az a legjobb, hogy a fent említett molekulákat már most is használja az orvostudomány, mégpedig képalkotó eljárás során, csak ott alacsony dózisban, hogy kimutassák vele a rák jelenlétét. A molekulák vízben stabilak maradnak, és jól kötődnek a sejtek külsejéhez.

James Tour, a Rice Egyetem kutatója szerint az eljárás hatékonyabb lehet, mint bármilyen hasonló mechanikai beavatkozás, amit eddig használtak a rákos sejtek elpusztítására.

Tour szerint az eljárás egymilliószor gyorsabb mechanikai mozgást hoz létre, mint a Feringa-motor. Az egy molekuláris motor, amit Bernard Feringa alkotott meg a világon elsőként 1999-ben. Eredményéért 2016-ban Nobel-díjat kapott. Tour szerint a másik nagy előny, hogy a Feringa-motorral ellentétben a mostani módszerhez nem kell a fény látható tartományát használni. Ez azért fontos, mert így sokkal mélyebbre lehet hatolni a szervezetben, mint eddig lehetett.

Ennek köszönhetően a csontban lévő daganatok is kezelhetők lehetnek anélkül, hogy műtétre lenne szükség.

A kutatók laboratóriumi körülmények között, tenyésztett rákos sejteken próbálták ki az eljárást, és azt találták, hogy a daganatos sejtek 99 százalékát sikerült így elpusztítani. A megközelítést melanomás egereken is kipróbálták, és az állatok felének szervezetéből eltűntek a rákos sejtek.

A módszert, ha sikerül eljutni a klinikai tesztekig, minden bizonnyal más módszerrel együtt vethetik be a daganatok kezelésénél.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.



               

Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.



Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük