Bazin és Szarka jól elrontotta Csöbör és Kiss Jancsi napját

Bazin Levente, a Velünk a Város frakció önkormányzati képviselője, a Köznevelési, Kulturális, Turisztikai, Ifjúsági és Sport Bizottság elnöke, valamint Szarka Dénes, a Velünk a Város frakcióvezető-helyettese, fejlesztési és ifjúságpolitikai tanácsnok szerdán délelőtt tartott sajtótájékoztatót a Herman Ottó Gimnázium előtt.

– A bosszútörvény megszavazásával a kormánypárt sorai között meghúzódó, Miskolc és környékének két fideszes országgyűlési képviselője, Kiss János és Csöbör Katalin is támogatta a miskolci tanárok rabszolgásítását. Ezzel e két miskolci származású képviselő nevét örökre beírta azon döntéshozók közé, akik nemet mondtak arra, hogy szakmailag, anyagilag, emberileg megbecsült pedagógusok taníthassák a miskolci diákokat, a jövőt. Ezzel állt bosszút az Orbán-kormány, amiért az oktatók évek óta igyekeznek felhívni a figyelmet a szakma elöregedésére, túlszabályozottságára és a szakma alulfinanszírozására – jelentette ki Bazin Levente.

A Velünk a Város politikusa szerint szavazatukkal Kiss János és Csöbör Katalin támogatta, hogy a közeljövőben további 5 ezer pedagógus hagyja el a pályát. Az elfogadott törvény részleteit ismertetve elmondta, a pedagógusok közalkalmazotti jogviszonya megszűnik, és nyilatkozniuk kell, hogy szeretnének-e átlépni a másik, köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyba. Emlékeztetett, eddig közel ötezren jelezték, ha bevezetik a bosszútörvényt, felmondanak. „De Orbánék ezt is akadályozzák. Azok, akik nem írják alá az új jogállást, a jövőben nem dolgozhatnak pedagógusként. Ha nem írják alá, 1-3 havi végkielégítést kaphatnak, kevesebbet, mint a másik jogviszony esetében” – tette hozzá.

Bazin Levente hangsúlyozta: „a Velünk a Város frakció kezdetektől kiáll a magyar pedagógusok és diákok letörését, megalázását, kiszolgáltatottságát célzó státusztörvény, a köznyelvben méltán bosszútörvényként nevezett gyalázatos jogszabály ellen. ”

– Mi nemet mondunk a bosszútörvényre. Nemet mondunk arra, hogy elveszítsék közalkalmazotti jogállásukat az oktatók, hogy emeljék a tanárok terhelését, a nemzetközi összehasonlításban már most is magas heti óraszámát, hogy fokozzák a tanárok túlóráztatását, hogy önkényesen átvezényelhetők, helyettesítésre kötelezettek legyenek, hogy nem átlátható módon ’értékelve’ számítsák a bérüket, hogy a nevelőstestületek szakmai önállóságát tovább szűkítsék, hogy a tanév július 15-ig meghosszabbítható legyen – sorolta a politikus, majd hozzátette: – Látnunk kell, hogy a bosszútörvény a jogfosztásról, átvezénylésről, direkt hergelésről szól. Egy újabb társadalmi csoportot találtak meg – a diákokat és a diákokat, ez mind az orbáni politika része. Fontos, hogy szolidárisak és összetartóak legyenek a magyarok – jelentette ki.

A Velünk a Város önkormányzati képviselője végezetül elmondta, jogfosztás és átvezénylés helyett oktatási reformra van szükség: szabad véleménynyilvánításra, érdemi szakmai és társadalmi egyeztetésre, az oktatás körülményeinek javítására, a pedagógusok megbecsülésére és bérük emelésére.

– A státusztörvény elfogadásával olyan történelmi bűnt követett el a kormány, ami helyrehozhatatlan károkat fog okozni Magyarországon. Az oktatásban résztvevő szakemberek évek óta folyamatosan jelzik, hogy egyre nagyobb a baj, első sorban abból fakadóan, hogy nem elég vonzó már a pedagógus szakma az egyetemre jelentkezőknek. Már most több mint 16 ezer pedagógus hiányzik a rendszerből, és ez a szám csak még tovább fog nőni – erről már Szarka Dénes beszélt. Mint mondta, a kormányzati kommunikációban elhangzott a közelmúltban, hogy emelkedett a pedagógusképzésbe jelentkezők száma. Ez azonban erőteljes csúsztatás, hiszen ezekbe az adatokba beleszámolták az óvodapedagógusokat, illetve azokat is, akiktovábbi szakokra jelentkeztek, de már most is aktív pedagógusok. A szakos tanárnak jelentkezők száma brutálisan csökkent.

A pedagógusbérekkel kapcsolatban a Velünk a Város frakcióvezető-helyettese elmondta, hogy ugyan a kormány emelésről beszél, de a gyakorlatban az látszik, hogy a legalsó fizetési kategória változatlan marad: a pályakezdő pedagógusok továbbra is ugyanazt a rendkívül megalázó fizetést fogják hazavinni. – A törvényből kikerül az a passzus is, amely szerint háromévente sávosan emelkedik a pedagógusok bére. Ennek helyére kerül be az értékelések alapján történő béremelés, ami elég leplezetlenül azt vetíti előre, hogy „pofára” fogják értékelni a pedagógusokat, és az is lehet, hogy ugyanazzal a megalázó kezdő fizetéssel fejezik be a pályájukat, mint amivel elkezdték azt – magyarázta.

Szarka Dénes szerint a státusztörvény elfogadásával felmondási hullámok kezdődnek. Az első hullám várhatóan július 15-től, majd szeptember 1-jén a második, amikor a pedagógusoknak nyilatkozniuk kell a státuszváltásról.  – Január elsejéig több hullámban, több ezer pedagógus felmondása várható, ami beláthatatlan következményekkel jár – hangsúlyozta a fejlesztési és ifjúságpolitikai tanácsnok.

– A bosszútörvényre a miskolci fideszes képviselők is igent mondtak. Az ő történelmi felelősségük, hogy ezt megszavazták. Bízunk benne, hogy ezt a történelmi felelősséget a kormánypárti képviselők közül legalább néhányan be fogják látni, és valamilyen módon még változtatnak ezen a törvényen. Ha nem történik változás hamarosan, akkor késő lesz a magyar diákok és Magyarország szempontjából – zárta a sajtótájékoztatót Szarka Dénes.