Megyei kórház. Gazdálkodásukról, fejlesztéseikről, az ágazati béremelésekről és a magyar egészségügy helyzetéről  dr. Révész János

A Borsod24 hírportál nemrég azt írta, hogy 2019-ben a parlamentben egyszer már szóba kerültek olyan nyomozati ügyek, melyek a vármegyei kórházzal voltak kapcsolatosak. 
A Borsod24.hu hírportállal az intézmény több alkalommal konfrontálódott, legutóbb 2021. november 25-én kényszerültek helyreigazítás megtételére. Ezt megelőzően az intézményünk több eljárást is kezdeményezett, többek közt az akkori főszerkesztő ellen büntetőeljárás zajlott jó hírnév megsértése és becsületsértés vádjával, amelynek eredményeképpen 1 év 6 hónap felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték rágalmazás miatt. Ennyit a jó hírnévről. Az ominózus cikk utal a 2018. és 2019. évi eseményekre, rendőrségi vizsgálatokra. Ezek során bűncselekmény ténye nem igazolódott, vádemelésre egyik esetben sem került sor.

Számos rendezvényük volt hatósági, rendvédelmi szervekkel (Bevetési alegység eszköz-bemutató, ajándékok, tűzoltóság.) Miért és hogyan alakult ki ez az együttműködés; milyen hatása van a betegellátásban? 
A rendvédelmi szervekkel történő együttműködés két pillérre vezethető vissza: 2018-ban a Támogatók Társasága megalakulását követően mind a konvédség, a rendőrség, a büntetés-végrehajtás, valamint a katasztrófavédelem irányából is számos felajánlást, segítséget kaptunk. A Covid-járvány időtartama alatt a rendvédelmi szervek és a kórház számos esetben kellett, hogy együttműködjön. Azt gondolom, ez minden esetben önzetlen kollegiális és rugalmas volt.

Állami és magán szféra

Állami és magán szféra

Mit gondol a magán és az állami egészségügy hogyan fér meg egymás mellett most, és milyen „közös jövő” elé néz? 
Itt szét kell választani az elmúlt évek gyakorlatát és az ezzel kapcsolatos jövőképet: az elmúlt évek gyakorlata számomra azt üzente, hogy az állami kereteken belül történő privát szerepvállalás sok esetben kritikus volt, mind a betegellátás, mind pedig a szerződéses környezet vonatkozásában. Úgy gondolom, szükséges egy megtisztulási folyamat az állami egészségügyön belül, amely az előnytelen együttműködési formákat felszámolja és ezzel párhuzamosan az intézmény ellátási készségét, illetve krízishelyzetekkel szembeni ellenálló képességét növeli. Ha ez a folyamat lezárult, mérlegelhető az, hogy a kórház a kapukon kívüli magánszolgáltatókkal hogyan, milyen keretek között működjön együtt.

És hosszú távon mire lehet számítani? 
Természetesen nem mehetünk el észrevétlenül azok mellett az egészségügyi és egészségipari kapacitások mellett, amelyeket a privát befektetők létrehoztak, illetve amelyeket sok tekintetben korrekt módon és megfelelő szakmaisággal kezelnek. Ezzel együtt azonban az egészségügy jövőjének szempontjából talán ez az egyik legszenzitívebb kérdés, amelynek kezelését csak hosszú távon tudom elképzelni.

Az ön véleménye szerint, mik a jelenlegi átalakítási törekvés sarokpontjai? 
Ha a jelenlegi egészségügyi reformfolyamatokat megnézzük, azt gondolom, két olyan terület volt, ahol előre lépésre törekszünk: a digitális fejlesztés, amely támogatja a tartalmas, minőségi orvosi munkavégzést, növeli a betegelégedettséget, valamint a back office területek munkájának hatékonyságát, átláthatóságát és ellenőrizhetőségét. A másik a szervezetfejlesztés, amely magában foglalja egy etikusabb és prudens, intelligens szervezeti kultúra kialakítását, valamint a multinacionális cégekre jellemző, szabályozott működési norma és értékelési rendszer meghonosítását.

Rezidensek

Mi a helyzet az utánpótlással? – lesz orvos? 
A kórház kiemelten jó helyzetben van: a számunkra delegált rezidensi helyek az utóbbi években folyamatosan megtelnek, a rezidensi fluktuáció minimális. Köszönhető ez részben az intézmény méretének, részben az infrastruktúrából és szakmai tudásból adódó tanulási karrierképnek, környezetnek, de köszönhető Miskolc város megtartó erejének is.

A Nyugat-Európában élők egy része „agyondicséri” az ottani egészségügyi állapotokat, míg mások rémtörténetekről – hosszú várólisták, az orvos a „google-ből” mondja meg mi a bajuk, elavult protokollok, technológiák stb. – számolnak be. A magyar egészségügyet milyennek ítéli? 
Hazánk egészségügyi ellátása kivételes célokat tűzött ki maga elé. Állami felügyelet és garancia vállalása mellett, egybiztosítós rendszerben, szociális rászorultsági alapon, teljes körű ellátás biztosítása, valamennyi magyar állampolgár részére. Sok nyugati vagy ott élő állampolgár ezt a biztonsági hálót megirigyelné, s bár kétségtelen tény, hogy az elégedettségi mutatókon van mit javítani, maga a célkitűzés és az egészségügyi ellátás gyógyító része, annak elérhetősége és színvonala irigylésre méltó. https://www.boon.hu/helyi-kozelet/2023/01/az-egeszsegugyi-ellatas-elerhetosege-es-szinvonala-irigylesre-melto