Az RTL Group vállalati kommunikációért felelős alelnöke megerősítette az ATV Híradójának, hogy tárgyalnak a magyar kormánnyal. Azt állítják, az RTL hírszolgáltatásának függetlenségét nem érintik a tárgyalások. Közben az Index azt írja: Dirk Gerkens mellett Kolosi Péter programigazgató széke is az alkudozás tárgyává vált.
Az atv.hu múlt héten számolt be arról, hogy a Fidesz vezérkarában többen kibékülnének az RTL Klubbal. Mint arról beszámoltunk: Orbán Viktor környezetében azt sem tartják kizártnak, hogy Angela Merkel budapesti látogatásának idejére már érzékelhető enyhülés következhet be a kormány és a csatornát tulajdonló Bertelsmann csoport viszonyában.
Sima adózási dilemma?
Rövid időn belül két magas rangú kormánypárti politikussal is tudtunk beszélni a RTL-ügyről a közelgő Merkel-látogatás apropóján. Arra voltunk kíváncsiak, befolyásolhatja-e a magyar kormány és a német tulajdonú cég reklámadó miatt megromlott kapcsolatát.
Mindkét Fidesz-vezető arról beszélt, hogy azt remélik: rendeződhet a Fidesz és a csatorna (tulajdonosa) közötti viszony, és a beszélgetések során az is kiderült: a Fidesz vezetői elkezdtek máshogy beszélni az RTL-lel kialakult konfliktusról, mint korábban.
Az új narratíva szerint a reklámadónak nem is az RTL Klub volt az elsődleges célpontja, a cél az volt, hogy a Fidesz és a kormány döntéshozó centrumából „kivontassák” Simicska Lajost, Orbán Viktor korábbi szövetségesét.
Az RTL elleni roham oka eszerint pusztán az volt, hogy a csatorna menedzsmentje és Simicska Lajos között a 2010 és 2014 közötti kormányzati ciklusban kitűnő kapcsolat alakult ki, amit Orbán azért sérelmezett, mert szerinte fontos médiapolitikai kérdésekben a háta mögött születettek döntések.
A kormányzati kulcsszereplő forrásunk szerint „a Bertelsmann dosszié nagyon nehéz dosszié”, tehát nagyon nehezen megoldható ügy, és akár Merkel budapesti útja során is téma lehet, ha nem is személyesen a kancellár, hanem delegációja részéről. Ezzel együtt a politikus meglepetésünkre azt magyarázta, hogy az RTL-ügy „nem műsorpolitikai kérdés”, a kormánynak „elvi okokból” fontos a reklámadó fenntartása.
Gerkens és Kolosi is távozik?
A 444.hu tegnap késő esti értesülései szerint Lázár János miniszterelnök-helyettes már több egyeztetési körön is túl van a nemzetközi RTL Group e térségért felelős alelnökével. A portál úgy tudja, hogy kormány leviszi a leginkább az RTL Klubot sújtó reklámadót tíz százalék alá, akár öt százalékra; az RTL Klub éléről távozik Dirk Gerkens; illetve „lejjebb csavarják a politikát a Híradóban”.
dirk gerkensDirk Gerkens
Az Index úgy tudja: az alku része az is, hogy az RTL Klub programigazgatójának, Kolosi Péternek is távoznia kell a csatornától. Kolosi Pétert az atv.hu egyelőre nem tudta elérni.
Az ATV Híradó megkereste az RTL Grupot, ahol kollégánk érdeklődésére Oliver Fahlbusch vállalati kommunikációért felelős alelnök megerősítette, hogy valóban zajlanak tárgyalások a reklámadóról. Ennél többet az alkufolyamatról Fahlbusch nem kívánt közölni, de azt hozzátette, hogy az RTL hírszolgáltatásának függetlensége változatlan marad.
Érdekek és a sajtószabadság
Polyák Gábor médiakutató, a Mérték médiaelemző műhely vezetője az ATV Híradónak kifejtette, hogy mind a kormánynak, mind az RTL tulajdonosának érdeke a megegyezés.
Ez utóbbinak a tetemes, milliárdos nagyságrendű reklámadó miatt, míg a kormánynak két okból is. Egyrészt az RTL Híradója politikai jelentőséggel bír, másrészt a német-magyar kapcsolatok miatt sem elhanyagolható a kormány, és az egyik legnagyobb német cég közötti kapcsolat. „Nagyon bízom benne, hogy nem az lesz a tárgyalások vége, hogy sikerül valamilyen árat szabni a magyar sajtószabadságnak” – fűzte hozzá Polyák.
