Szíriában 2011 márciusa óta tart a polgárháború.

Azóta

160 ezer ember halt meg
köztük 10 ezer gyerek
9,3 millióan kényszerültek otthonaik elhagyására, közülük
2,8 millió külföldre menekült
1,1 millió Libanonba
761 ezer Törökországba
600 ezer Jordániába
225 ezer Irakba
137 ezer Egyiptomba.
Ehhez képest

az EU, az Egyesült Államok, Ausztrália és Kanada együttvéve 15 365 menekültet fogadott be.
A Szíriában dolgozó segélyszervezetek legfontosabb donorai is a fejlett államok lakosai lennének, de háború sérültjeinek és a menekültek gondozásához szükséges pénznek eddig csak a 27 százaléka folyt be a kasszáikba.

Június 20-án, a menekültek világnapján ezért elindult egy weboldal, ami leírja, hogy néznének ki a szíriai polgárháború adatai a G7 államaiban, az Egyesült Államokban, Kanadában, az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Olaszországban, Németországban és Japánban.

A kezdeményezés célja, hogy minél több emberrel értesse meg, mekkora pusztítást végzett a 2011 márciusa óta tartó szíriai polgárháború.

Egy francia állampolgárnak valószínűleg nem jelent sokat, ha azt hallja, hogy Aleppó elnéptelenedik, de azt már el tudja képzelni, milyen lehet, ha Avignon teljes lakosságát kiirtanák.

Az amerikaiak szeme azon akadhat meg, hogy Szíriában annyian kényszerültek otthonaik elhagyására, mint New York teljes lakossága. Németországban ehhez a számhoz Berlint, Münchent és Frankfurtot is teljesen ki kellene üríteni.

Ezek a számok még nagyobbak lennének, ha az oldal az egyes országok népességével arányosítaná a szíriai számokat, ebben az esetben Olaszországban nem 160 ezer, hanem 444 ezer ember halt volna meg, ez kicsit több mint Bologna és Imola együttes népessége.

Ha arányosítás nélkül Magyarországra vetítjük a számokat,

a háború áldozatainak száma akkora lenne, mint Miskolc teljes lakossága,
minden 10 magyarból csak 1 lenne, akinek nem kellett elhagynia az otthonát,
Budapest-agglomeráció, Debrecen és Pécs minden lakosa a szomszédos államok valamelyikébe menekült volna.
Arányosítással:

a háború halálos áldozatainak száma akkora lenne, mint Szolnok teljes lakossága,
minden 10 magyarból 4-nek el kellett volna hagynia az otthonát, ez nagyjából olyan, mintha kiürülne minden, ami a Dunától nyugatra van,
1,3 millióan pedig menekültstátuszért folyamodnának külföldön.
Így talán jobban érthető, mi történik Szíriában.
És nem is kellene olyan sok ahhoz, hogy segíteni lehessen az országon, az ENSZ menekültügyi szervezetének becslése szerint 4,3 milliárd dollár (nagyjából 960 milliárd forint) már elég. Összehasonlításképp: a FIFA 4,5 milliárd dollár (1012 milliárd forint) bevételt szerez a brazíliai focivébé szervezéséből.

Amennyiért Rióban most egy pepperónis pizzát adnak, annyiból egy szíriai gyereket már vissza lehetne ültetni az iskolapadba, egy brazíliai hotelszoba árából pedig tiszta vizet és csatornarendszert lehetne biztosítani egy szíriai iskolának. 444.hu