Mind az öt parlamenti párt támogatja a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalmat

A kívánt gyermekek megszületéséért  jött létre nyilatkozat mind az öt parlamenti párt támogatásával a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom kezdeményezésére – jelentette be Székely András, a mozgalom vezetője hétfői sajtótájékoztatón Budapesten, az Országházban.

 

A hétfőn nyilvánosságra hozott dokumentum, amelyet az öt párt frakcióvezetője írt alá, kimondja: „alapvető célkitűzésünk, hogy olyan körülményeket teremtsünk, amelyben azok a fiatalok, akik több gyermeket szeretnének, mint ahányat vállalnak – biztonsággal alapíthassanak családot, miközben karrierjüket is építhetik”. „Ezért vállaljuk, hogy kormányon és ellenzéki szerepben is támogatjuk a népesség növelését célzó javaslatokat” – áll a január 8-án kelt dokumentumban.

A nyilatkozatban az is olvasható, hogy az aláírók támogatják „a gyermekvállalást ösztönző adórendszert, a fiatalok lakhatási problémáinak megoldását”. Az aláírók elismerik, hogy alapvető cél a kisgyermekes szülőket, elsősorban „az édesanyákat érintő negatív diszkrimináció felszámolása, a munkahelyek megteremtése a fiatal szülők számára, a gyerekvállalást támogató gazdasági és társadalmi környezet létrehozása”.

Rónaszékiné Keresztes Monika (Fidesz), az Országgyűlés szociális bizottsága népesedéspolitikai albizottságának elnöke, a mozgalom támogatója a nyilatkozatról szólva úgy fogalmazott: „ebben, a hazánk jövőjét érintő életfontosságú kérdésben, legalább egy aláírás erejéig megnyilvánuló, közös akarat jött létre”.

A tavaly elhunyt Kopp Mária pszichológus, a mozgalom alapítójának kutatásai nyomán kiderült, hogy „az érző emberi élethez kevés a puszta racionalitás, hit, remény és szeretet nélkül nincs társadalmi felemelkedés sem” – mondta kormánypárti képviselő, hozzátéve: „ezért a hit nem a vallásban rejlik csupán, hanem nemzetgazdasági tényező”.

Székely András arról beszélt, a kutatások azt mutatják, hogy a magyar fiatalok jóval több gyermeket szeretnének, mint amennyi megszületik. A mozgalom célja, hogy a társadalmi közbeszédet abba az irányba módosítsa, hogy a gyermekvállalás ne a negatív, hanem kifejezett pozitív gondolatokhoz kötődjön, így elősegítse a kívánt, tervezett gyermekek megszületését – mondta. Hozzátette: amikor valaki a gyermekvállaláson gondolkodik, akkor ne rögtön a nehézségek jussanak eszébe.

Purebl György, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének klinikai igazgatóhelyettese azt mondta: a 2002-es Hungarostudy (a lakosság testi-lelki egészségi állapotát kutató) vizsgálat szerint a 45 év alatti szülők 24 százaléka három vagy több gyermeket szeretne, és 61 százalékuk legalább kettőt. Ehhez képest a kívánt gyerekeknek körülbelül a fele születik meg Magyarországon. Szerinte akkor születnek meg a kívánt gyermekek, ha szülők függetleníteni tudják magukat a külső ideológiáktól, az elvárásoktól, és ki tudják alakítani személyes értékeiket, világukat.

Bagdy Emőke pszichológus elmondta, az a férfi, aki gyermeket nemzett, nemcsak a nemzet tagjait szaporítja, hanem férfiasságával is sokkal teljesebbnek érzi magát. Közölte, Carl Gustav Jung pszichológus szerint a nő „nembeli lényege”, hogy egyedül a nők képesek a gyermek kihordására és világra hozására. Azt mondta, hogy „az úgynevezett boldogság-teljesség férfi és nő párkapcsolatában keresendő”.

A mozgalom projektjei:

1. Családbarát munkahely projekt: Célja, hogy a munkáltatók és a munkavállalók együtt olyan környezetet teremtsenek, melyben mindenki jobban érzi magát, otthoni és a munkahelyi feladatait harmonikusabban tudja összeegyeztetni, és a tervezett gyerekek könnyebben megszülethetnek.

Közösségi portált indítanak, melynek célja, hogy közösen, mások leveleivel, hozzászólásaival együtt összegyűjtsék a jó példákat, követésre méltó ötleteket. Hisznek abban, hogy a pozitív példáknak, a dicséretnek ösztönző ereje van, általa egyre több cégnek, munkahelynek lesz presztízskérdés, hogy családbaráttá váljon.

Konferenciát, előadásokat szerveznek és oktató CD-t készítenek, mely megtanítja, hogy hogyan lehet egy vezető, egy munkahely vagy akár egy önkormányzat családbarát.

2. Életrevaló-projekt: a fiatalokból akkor lesz eredményes és az élet különböző területeit harmonikusan összeegyeztetni tudó felnőtt, ha ismerik magukat, a képességeiket, tudják, hogy hogyan kell kapcsolatokat kötni és megőrizni. A youtube-videók, az „élő” előadások, beszélgetések és a honlapon megjelenő anyagok ezekben a kérdésekben nyújtanak segítséget szakértők részvételével.

3. Apa-füzet: a kiadvány célja, hogy segítsen az újdonsült apáknak a változásokhoz való alkalmazkodásban, a párjukkal való kapcsolatukban, a korai apa-gyerek kapcsolat fontosságának felismerésében.

4. Babazászló-projekt: célja, hogy az intézmények, otthonok falán azt is jelezzék zászlóval, ha valahol kisbaba születik, hiszen ez a közösségnek is érték, öröm. Régen hagyomány volt, hogy kisbabás otthonokat a környéken lakók néhány hétig segítették a szülés után, a zászló célja ezt a szokást is újjáéleszteni.