Teljesen új és markáns feladatot kapnak majd a megyei önkormányzatok az ősszel a Parlament elé kerülő önkormányzati törvény szerint; a megyei önkormányzatok intézményeit ugyanis az állam, pontosabban a kormányhivatalok vehetik át a pénzügyi forrásokkal és minden adósságukkal együtt – hangzott el azon a csütörtöki sajtóbeszélgetésen, amelyet Demeter Ervin kormánymegbízott és Mengyi Roland, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke tartott Miskolcon.

Az önkormányzatok és az állam közötti feladatelosztási rend főbb pontjairól Demeter Ervin azt mondta: a megyei önkormányzatok abban állapodtak meg a kormánnyal, hogy jövő év január elsejétől az intézmények fenntartását – az ezzel járó költségekkel együtt – az állam veszi át. A változás elsősorban az oktatási- és az egészségügyi intézményrendszert érinti, amely első lépésként a kormányhivatalokhoz kerül. Kizárólag a bölcsődei és óvodai ellátás marad önkormányzati fenntartásban – tette hozzá.

Mengyi Roland szerint a szocialista kormányzat évente körülbelül kétmilliárd forintot vont ki a megyei önkormányzatok költségvetéséből. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat tevékenységének 99,3 százaléka jellemzően kötelezően ellátandó állami feladat. A forráskivonás miatt azonban az intézmények fenntartása piaci források bevonása mellett sem működtethető veszteség nélkül – hangsúlyozta.

Mint mondta, „a nemzeti ügyek kormánya nem kívánja feladni a vidék Magyarországának intézményellátásban betöltött szerepét”, ezért kerülnek át a jövőben az intézményfenntartói feladatok az államhoz.

A megyei önkormányzatokhoz ugyanakkor fejlesztéspolitikai teendők kerülnek, amelyek eddig a regionális-, vagy a megyei fejlesztési tanács, és egyéb ágazati minisztériumok hatáskörébe tartoztak. Tételesen a területfejlesztés, a településfejlesztés és a kapcsolódó kiegészítő feladatok – ismertette.

Kiemelte: a munka nem projekt, hanem programalapú tervezéssel kezdődik. Ez azt jelenti, hogy komplex, a párhuzamosságokat elkerülő területfejlesztési politika tartozik a jövőben a megyei önkormányzatokhoz. Programalapon történik a gazdaság szerkezetének átalakítása, a mezőgazdaság-, ipar- és szolgáltatás-fejlesztés – részletezte.

A tervezés mellett a fejlesztéshez szükséges források hozzárendelése is a megyei önkormányzat feladatköre lesz. Az országos területfejlesztési terv alapja pedig a megyék területfejlesztési programja, amelyek a települések fejlesztési terveire épülnek.

Véleménye szerint a komplex, globálisan kezelt területfejlesztési politika – a helyi tapasztalatokat, viszonyokat figyelembe véve – a gazdaság teljesítményét 50-80 százalékkal növelheti, köszönhetően a helyben született döntések hatékonyságának. Emellett a megyei önkormányzat a jövőben kötelező feladatként látják majd el a gazdaságélénkítő szerepet: ilyen az agrár- és vidékfejlesztés, az épített és természeti környezet védelme, az energiaellátás, valamint a hozzá kapcsolódó biztonsági- és infrastrukturális fejlesztés, továbbá a hulladékgazdálkodással és a kéményseprői ipari közszolgáltatással összefüggő feladatok.

Mengyi Roland kitért arra, hogy társadalmilag és gazdaságfejlesztés szempontjából is fontos a határon átnyúló együttműködésekben való aktívabb részvétel, valamint az idegenforgalom és a turizmus fejlesztése, amelyben a megyei önkormányzatnak továbbra is fontos szerepet kell vállalnia.

„Végre a megyei önkormányzat azokat a feladatokat végezheti, amelyek a megyében élők számára a legfontosabbak” – jegyezte meg a közgyűlés elnöke.