Rekultivált hulladéktelepből nyert biogázzal fűtik a jövőben a borsodi megyeszékhely hejőcsabai lakótelepének lakásait, s emellett áramtermelésre is jut majd a gázból.

A városi önkormányzat tulajdonában lévő Mihő Miskolci Hőszolgáltató Kft. ezt lehetővé tevő 500 millió forintba került beruházását szerdán adták át.
Miskolcon, a Bogáncs utcai hulladéklerakó mintegy 22 hektáros területén 5 millió tonna kommunális hulladékot helyeztek el az elmúlt évtizedekben, a telepet 2006-ban történt bezárást követően rekultiváltak. A lefedett kommunális hulladék nagy mennyiségben tartalmaz szerves anyagokat, ebből természetes kémiai folyamat útján biogáz keletkezik. Ennek hasznosítására pályázott a Mihő az Új Magyarország Fejlesztési Terv Környezetvédelem és Energia Operatív program tenderére, és mintegy 200 millió forint támogatást kapott az 500 millió forintos beruházáshoz – mondta Bereznayné Péntek Zsuzsanna, a kft. szóvivője.

Tájékoztatása szerint a projekt révén évente 377.330 köbméter földgáz takarítható meg, és átlagosan mintegy 3.419.880 kilowattóra megújuló bázisú villamos energia termelése várható.

A depóniagáznak a közeli távfűtési rendszerben biogáz-motorral való hasznosításával egyrészről a fűtőmű földgázfelhasználásának jelentős része kiváltható, másrészről jó hatásfokú, biogáz tüzelésű kapcsolt hő- és villamosenergia-termelés valósítható meg. A hejőcsabai lakótelepen 319 lakás fűtés- és használati melegvíz-ellátását biztosítják ezentúl biogázból, a korábbi két földgáztüzelésű kazán azonban továbbra is megmarad az üzembiztonság fenntartására – tette hozzá.