A nemzetközi politika legalább olyan turbulens, mint a Donald Trump beiktatása utáni hetekben, így ideje volt beszélgetni az elmúlt időszak legfontosabb eseményeiről. Többek közt az ukrán–magyar kémbotrányról, a győzelem napi katonai parádéról és a háborúval kapcsolatos amerikai hangnemváltásról is beszélgettünk Takácsy Dorka Oroszország-szakértővel és Takács Márk katonai elemzővel.
- A nyilvánosság elé május 9-én kerülő ukrán–magyar kémháborúról és a sajtóban felmerülő esetleges kárpátaljai bevonulás rémképéről: „Nagyon remélem, hogy Magyarországon senkinek nem fordult meg a fejében, hogy egy agyba-főbe tönkrevert ukrán hadsereg ellen (ami amúgy nincs) bármi keresnivalónk lenne.”
- A győzelem napjáról és a moszkvai dísztribün ülésrendjének fontosságáról: „Ugyanazok az ellenségképek (mint a II. világháborúban), akik ellen harcba szólít a nemzet, akkor mi is ugyanúgy viselkedünk.”
- Az ukránoknak nyújtott amerikai segélyről és segélynek már nem minősülő támogatásokról: „Azt szokták mondani, hogy ha híján vagy mindennek, kivéve az ellenségnek, az a háború.”
- Az oroszokkal egy ideig meglehetősen megengedő amerikai álláspont változásáról: „Úgy tűnik, hogy lassanként elérkezik Trumpékhoz az a valóság, hogy lehet, hogy Oroszországgal mégiscsak úgy kell bánni, mint egy agresszorral, és lehet, hogy majd az erőből fog érteni.”
- És arról, hogy a Twitter-üzengetések árnyékában mi történik a fronton: „Az orosz szabályzatok szerint egy hadosztály két hét alatt nem egy falut foglal el, hanem egy megyét, de ez nem sikerül nekik valamiért.”
A beszélgetés meghallgatható podcast formátumban is:
Partnerek
Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.




A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).
A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/
A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.