
Eddig tizennégy ország vezetett be korlátozásokat és extra óvintézkedéseket a magyar importra a ragadós száj- és körömfájás felbukkanása óta. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) már napokkal ezelőtt rendelkezett a járványra fogékony élő állatok esetében általános exporttilalomról, azaz nem lehet külföldre szállítani a szarvasmarhák mellett juhokat, disznókat és kecskéket sem. Ez egészen addig érvényes, amíg a Nébih máshogy nem rendelkezik. A más országok által bevezetett korlátozások azonban ezután is fennmaradhatnak.
Még ha megáll is a járvány a kisbajcsi szarvasmarhatartó telepnél, a ragadós száj- és körömfájás felbukkanása akkor is negatívan hathat a gazdaságra: az EU-n kívüli országok bármikor korlátozhatják a magyar húsok, húskészítmények, tejek és tejtermékek kivitelét. Mivel az uniós exportunk révén a magyar húst más EU-s országok feldolgozott formában értékesítik az unión kívülre (például a magyar sertéscombból Olaszországban sonka készül, amit továbbadnak az Egyesült Államokba), ha az EU-n kívüli korlátozások hosszú ideig érvényben lesznek, az Magyarország unión belüli exportjára is hatással lesz.
A teljes magyar sertéshúsexport tavaly évi 170 ezer tonna volt, aminek a jelentős részét, közel 80 százalékát az unió országaiba szállították. Az Agrárközgazdasági Intézet összeállítása szerint a húsfélék értékesítésének 85 százaléka az EU belső piacán történt, a sertéshús esetében ez az arány 92 százalék volt. Az élőállat-kereskedelmet nézve az élőszarvasmarha-export közel 64 ezer tonnát, az élősertés-export 38 ezer tonnát tett ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján.
Uniós tagállamok és fontos exportőrök is korlátozásokat vezettek be
Az Európai Unión belül eltérő szabályok vannak arra, hogy az élelmiszerek szállítását milyen esetekben lehet korlátozni. Ha a vírust sikerül Kisbajcson megállítani, az Unión belüli export néhány héten belül visszaállhat.
A Magyarország ellen bevezetett korlátozások országonként. Az országra mutatva a korlátozás bevezetésének dátuma is látható:
Az EU-n belül jelenleg csak a cseh és a lengyel hatóságok hoztak ideiglenes korlátozásokat Magyarországgal szemben az élőállat-behozatalon felül. A csehek csak az élő állatokról rendelkeztek, a párosujjú patások és az ormányosok behozatalát tiltották meg, Lengyelország azonban jóval szigorúbban lépett fel, az alábbi magyar termékre vezettek be korlátozást:
- tartott és vadon élő párosujjú állatok friss húsa, belsőségek, darált hús, mechanikusan elválasztott hús, nyers húskészítmények;
- párosujjú állatokból nyert nyers tej és tejtermékek;
- tartott és vadon élő párosujjú patásokból nyert állati melléktermékek és az azokból származó termékek;
- szalma és széna;
- trágya és mulcs.
Szlovákia – bár nem vezetett be extra intézkedéseket – múlt péntektől több határátkelőhelyen is ellenőrzi a magyar rendszámú teherautókat.