
“Körülbelül hatvan körzetet kell megnyerni, hogy a parlamenti többség biztosítható legyen” – ezt Kubatov Gábor Fidesz-alelnök még 2021-ben jelentette ki egy interjúban. Persze akkor is elhangzott a kötelező panel, miszerint a Fidesz egyetlen választókerületről sem mond le, de a bűvös hatvanas számot érdemes megjegyeznünk. A Partizán Vétó című műsorában Ruff Bálinték is 54 olyan körzetet mutattak be, amelyet az ellenzéknek minimálisan szükséges megnyernie a győzelemhez.
A csata tehát nagyjából 60 egyéni győzelemért zajlik, itt húzódik ugyanis az a határ, amelyet a győzelemhez egyik vagy másik tömbnek át kell lépnie. A listás szavazatokból származó mandátumokkal együtt ez ugyanis jó eséllyel kiadja a kormányalakításhoz szükséges 100 főt. A Fidesz 2022-ben végül 87 egyéni választókerületben győzött, amely a 48 listás hellyel együtt kétharmadot adott ki. Emlékeztetőül: így nézett ki a 2022-es térkép.
A fideszes politikusokkal és háttéremberekkel beszélgetve most is rendre előkerül ez a 60-as szám. És a fideszes magabiztosságot éppen az adja, hogy ennyi győzelmet a Tisza előretörése ellenére sem látnak veszélyben. A Fideszben úgy gondolkodnak, hogy az ellenzék még a jelenlegi helyzetben is csak Budapesten, Pest vármegye egyes körzeteiben, és néhány nagyvárosias választókerületben számít esélyesnek matematikailag. Ez azonban a 30-at sem éri el, vagyis a Fidesz több mint 70 körzetben eleve jobb pozícióból indít.
Bár a nyilvánosságban erről nem esett szó, a Fidesz már tavaly nyáron megkezdte az egyéni választókerületi felkészülést. Ennek első látványos jele a választási térkép év végi módosítása volt, amely kettővel csökkentette a fővárosi választókerületek számát, kettővel növelte a Pest vármegyében lévőket, illetve két vármegyében, Fejérben és Csongrád-Csanádban átrajzolta a körzethatárokat. Ezek mind olyan módosítások, amelyek a számításaik szerint a Fidesz esélyeit növelik – már eleve azzal, hogy Budapesten kettővel kevesebb a nyerhető körzet. De szoros eredmény esetén a többi módosítás is értelmet nyer.
A tavaly nyári fideszes számolgatásról a forrásaim annyit mondtak, hogy egy csapat az EP- és önkormányzati választások után választókerületenként elemezte az adatokat. Összehasonlították a 2022-essel, illetve azt is megnézték, hogy milyen eltérések mutatkoztak az országos átlag és helyi eredmény között; hogy a fideszes EP-lista és az önkormányzatin kapott listás szavazatok között van-e különbség, illetve a települések eredményeit külön is elemezték. A nagy eltérésekre a helyi választókerületi elnököknek kellett magyarázatot adniuk. Ahol úgy találja a pártvezetés, hogy helyben a Fidesz “alulteljesített”, ott valószínűsíthető a választókerületi elnök cseréje.
Nagyjából a választókerületek harmadában váltásra készül a Fidesz, azaz más képviselő-jelöltet indít 2026-ban, mint 2022-ben – emlegette több fideszes forrásom.
A váltások azonban nem kizárólag a tavalyi EP-eredményekből fakadnak: több fideszes képviselő finoman jelezte már, hogy belefáradt a sokadik ciklusába, és nem lenne ellenére a csere. A Fideszben tehát ősz óta kettős folyamat zajlik: egyrészt több választókerületben keresik, tesztelik az új jelölteket; másrészt a leköszönő képviselők új pozícióját, új helyét is igyekszik elrendezni a pártközpont.
És kik lesznek biztosan a Fidesz jelöltjei?
Egy új 2026-os indulót 99 százalékos biztonsággal kijelenthetünk: Csibi Krisztinát, aki január elején az időközi választáson simán, 63 százalékkal megnyerte a Tolna 2-es körzetet. (A Facebookon írtam gyorselemzést az eredményről, kövess be ott is!) Csibi eredményével elégedettek a pártközpontban, és a váratlanul elhunyt Potápi Árpád méltó utódját látják benne a körzetben.
Van pár érzékelhető jel, amiről felismerhetjük egy-egy választókerület újraindulni szándékozó képviselőjét. Az információim szerint a Fidesz-központ egyik fontos feltétele, hogy a helyi választókerületi elnöknek saját kommunikációs csatornákat kell építenie, és minél nagyobb elérést kell produkálnia ahhoz, hogy egyéni képviselő lehessen. Magyar Péter ugyanis épp azt bizonyította be tavaly, hogy a közösségi médián keresztül, a saját csatornáival simán tudja a napirendet irányítani,
Úgy tudom, kötelező például a TikTok-csatorna beindítása a fideszes jelöltek számára. (Idősebb hírlevél-feliratkozóim kedvéért: ez egy olyan közösségi média, amelyet a legfiatalabb korosztály használ.) Aki esténként bőszen pörgeti a TikTokot, óhatatlanul belefuthat olyan fideszes képviselőkbe, akik nemrég érkeztek meg a TikTokra – és ebből adódóan még kevésbé is érzik a platform működését. Nemrég indította el például Kontrát Károly belügyi államtitkár (aki Veszprém 2-es oevk képviselője) a Tiktok-csatornáját, sajátos grafikai elemekkel fűszerezve.
De nemcsak a TikTokról van szó. Sorra látni, hogy az egyéni képviselők beindítják a saját kommunikációs csatornáikat: Navracsics Tibor például decemberben saját podcastet indított Navrával Európában címmel, és itt – némileg meglepő módon – Demeter Szilárd után az MSZP-s Hiller Istvánt látta vendégül. Más képviselők saját dizájnt, saját logókat is terveznek. Vitályos Eszter kormányszóvivőnek (szentendrei oevk.) például ilyen a saját logója:
Akikről tudni lehet már most, hogy egyéniben nem indulnak: természetesen Orbán Viktor, Kövér László és több olyan miniszter, akit nem szeretnének kitenni egy egyéni kampánynak. 2022-ben a miniszterek közül csak listán indult Rogán Antal, Szijjártó Péter és Gulyás Gergely. 2026-ban pedig csatlakozik ehhez a körhöz Lázár János, aki a bejelentése szerint nem indul Hódmezővásárhelyen, annak ellenére sem, hogy kifejezetten fontosnak tartja az egyéni képviselői munkát, mert egy politikus így tud “kapcsolatban maradni a valósággal”.
A 106 jelölt listájáról formálisan a Fidesz választmánya dönt majd jövő év elején. De a gyakorlatban Orbán Viktor a fő döntéshozó, aki pártelnökként egyenként is fogadja őket.
Korábban írtuk
Önkormányzati pénzből fizették-e a Fidesz kampányplakátjait Miskolcon?



Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni – azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Egyértelmű, hogy abból fizették, de mindaddig nem lesz erről papír, amíg Polt a legfőbb ügyész.