A miniszterelnök közvetlen környezete egy olyan ingatlanportfóliót épített fel, amely mellett eltörpül még egy átlagos olajsejk vagyona is

Magyar Péter, a TISZA Párt elnöke a Válasz Online több hónapos tényfeltáró munkája alapján összeállított egy részletes listát arról a monumentális ingatlanportfólióról, amit az elmúlt években az Orbán-család épített ki közpénzből és kedvezményes hitelekből, részben megyénkben. Magyar szerint közel 400 milliárd forintnyi forrás áramlott a miniszterelnök lányának és vejének érdekeltségeibe különböző csatornákon keresztül – legyen szó vissza nem térítendő állami támogatásokról vagy épp “baráti” kölcsönökről.

Miközben a magyar családok többsége a rezsiszámlák befizetésével küzd, addig a miniszterelnök közvetlen környezete egy olyan ingatlanportfóliót épített fel, amely mellett eltörpül még egy átlagos olajsejk vagyona is. Többek közt ezt mutatta be a pénteken megjelent Direkt36-dokumentumfilm is, ami már majdnem kétmilliós nézettségnél jár.

 

A lista önmagáért beszél: a főváros legértékesebb területein sorakozó luxushotelek, történelmi műemléképületek és irodaházak mellett vidéki kastélyok, balatoni és hévízi szállodakomplexumok, sőt még spanyol tengerparti resort és belgrádi irodanegyed is szerepel a családi kollekció darabjai között. A portfólió gyöngyszemei között olyan ikonikus épületek találhatók, mint a budapesti Sofitel szálloda, a turai kastély, vagy épp a felújítás előtt álló Gellért Hotel. De ne feledkezzünk meg a hatvanpusztai birtokról sem, amely méretében vetekedik egy kisebb városéval, vagy a srí lankai és ausztriai “szerény” befektetésekről.

Csak a száraz számokat nézve: közel 30 milliárd forintnyi vissza nem térítendő állami támogatás, 133 milliárd kormányzati “ajándék” befektetés, 29 milliárd az állami bankból, és további 151 milliárd a haver-hitelekből.

Különösen pikáns, hogy míg az átlagpolgár számára egy panel felújítása is évtizedes hiteltörlesztést jelent, addig a kormányfő családja olyan könnyedén vásárolja fel a műemlék épületeket a Budai Várban, mintha csak a sarki közértben bevásárolnának. A finanszírozási konstrukciók pedig olyan nagylelkűek, hogy mellettük még egy karácsonyi ajándék is eltörpül: a Mészáros-féle hitelektől kezdve az állami támogatásokon át minden megtalálható a repertoárban.

Külön fejezetet érdemel a Tokaj-Hegyalja történelmi borvidéken zajló “birtokrendezés”. A világörökségi területen ugyanis nem akármilyen fejlesztések zajlanak: a Minaro Hotel Tokaj MGallery például közel 9 milliárd forintból épül, amiből 4,44 milliárd – minő meglepetés – vissza nem térítendő állami támogatás. A hotel és turisztikai központ a Csurgó-völgy útján kapott helyet, természetesen nem akárhol, hanem a borvidék egyik legimpozánsabb kilátással rendelkező pontján.

De ez még csak a kezdet. A tarcali Andrássy Kúria & Spa felújítására további 2,365 milliárd forint közpénz jutott – ebből 325 millió direkt állami támogatás formájában, a többi pedig kedvezményes MFB hitelként landolt a családi kasszában. Az épület most a térség egyik legexkluzívabb borhoteljeként várja a tehetős vendégeket.

A borászati portfólió sem maradhatott ki a képből: a Patricius Borház és a hozzá tartozó szőlőterületek megszerzésével a család a tokaji borászat elitjébe is bebetonozta magát. Ezzel gyakorlatilag teljes vertikumot építettek ki: a szőlőtől kezdve a borkészítésen át a luxusszállodákig minden egy kézben összpontosul. Tokaj-Hegyalja történelmében ilyen mértékű koncentráció talán csak az Rákóczi-birtokok idején volt jellemző – bár akkor még nem az adófizetők állták a számlát.

A térség ezzel gyakorlatilag új földesurat kapott – csak most nem császári adománylevéllel, hanem kormányhatározatokkal és banki finanszírozási szerződésekkel szentesítve.

 

Az összeállítás különös figyelmet fordít arra is, hogy ezek a fejlesztések olyan időszakban valósulnak meg, amikor az ország lakosságának jelentős része még az alapvető megélhetési költségek előteremtésével is küzd. A TISZA Párt elnöke szerint ez a vagyonfelhalmozás példátlan a modern magyar történelemben, és jól mutatja a közpénzek szisztematikus átcsoportosítását egy szűk érdekkör számára.