A gyermekegészségügyi intézmények április 15-ig pályázathatnak innovatív műszerekre

Az innovatív technológiák nagyban javíthatják az egészségügyi ellátás hatékonyságát: lerövidítik a diagnosztikai és a kezelési időt, illetve segítik az orvosokat a pontosabb kiértékelésben, így a betegek személyre szabottabb gyógyítási tervet kaphatnak. A magyar gyermekegészségügyben leginkább a helyi labordiagnosztikát és a korszerű távgyógyítást alkalmazzák jelenleg a szakemberek a K&H gyógyvarázs felmérése szerint. A K&H idén is 20 millió forinttal támogatja a korszerű gyógyítást: a gyermekegészségügyi intézmények április 15-ig pályázathatnak innovatív műszerekre.

 

A technológiai fejlesztések már a gyermekegészségügyi ellátásban is egyre több helyen teszik hatékonyabbá a diagnosztikát és a kezeléseket. Számos háziorvosi rendelőben mutatják meg gyorstesztek a betegségek hátterét percek alatt, bioszenzorok végeznek különféle méréseket a kis betegeken, míg néhány helyen már a mesterséges intelligencia segíti az orvosokat a diagnosztikai folyamatokban, az eredmények kiértékelésénél. A szakemberek nyitottak az új eljárások alkalmazására – a berendezések biztosítását kell még a legtöbb helyen megoldani.

 

nem kell külön laborba menni a vizsgálatokért

A K&H gyógyvarázs tavalyi felmérése alapján a gyermekegészégügyben itthon az ellátás helyén alkalmazott diagnosztika a leggyakoribb innovatív technológiai eljárás. Ez a kifejezés azt takarja, hogy a gyermeket azonnal, helyben, különböző laborműszerekkel kivizsgálják, így nincs szükség arra, hogy külön laborba menjenek ezért. Sok orvos alkalmazza a távkonzultáció, távgyógyítás eszközeit is, amely megspórolja a szülőknek az utazással járó időt, energiát és költségeket, valamint a várakozási időt is, hiszen a mai modern technika már lehetővé teszi, hogy az orvos kompetensen fel tudja mérni a probléma forrását, és enyhébb betegségek vagy kontroll esetén fizikai vizsgálat nélkül is megfelelő kezelést javasolhasson. A komolyabb beruházásokkal járó technológiák is tetten érhetők már a gyermekegészségügyben, néhány helyen már bioszenzorokkal és aktivitásmérőkkel is nyomon követik a kis betegeket, és van olyan kórház, ahol mesterséges intelligenciát alkalmaznak az egészségügyi adatok feldolgozására, kielemzésére.

 

A felmérésében részt vevő orvosok szerint az innovatív eszközök használatának legfőbb előnye, hogy gyorsabbá , egyszerűbbé, személyre szabottabbá teszik a kezelést. Fontos még kiemelni, hogy a modern orvosi technológiák kevesebb megpróbáltatást jelentenek a kis betegnek, valamint több adatot, információt nyújtanak az orvosoknak. Továbbá nem elhanyagolható szempont az sem, hogy ezek használata kevesebb költséggel jár a beteg és az intézmény részéről is.