Megbukott a demokrácia Miskolcon, Veres Pál is?

„Megbukott a demokrácia Miskolcon, már a képviselők jogait is akadályozzák a városi közgyűlésben” – írta a Boon szerkesztőségéhez eljuttatott közleményében Hollósy András, a miskolci Fidesz–KDNP-frakció szóvivője. A politikus hangsúlyozta, hogy rendkívüli közgyűlési ülést kellett volna összehívnia a jogszabály értelmében péntekre Veres Pálnak, Miskolc baloldali polgármesterének a Fidesz–KDNP indítványára, azonban ő visszautasította ezt. Hollósy András szerint ez törvénysértő.

A rendszerváltást követő legújabb politikatörténetben nem fordult még elő, hogy egy megválasztott közgyűlés tagjai és önkormányzati képviselői nem élhetnek demokratikus jogaikkal

– mutatott rá.

 

Felszámolták a demokratikus alapokat

Arra is emlékeztetett, hogy Veres Pál átlátható városházát ígért még a 2019-es kampányban, azonban szerintük folyamatosan számolták fel a demokratikus alapokat, véleményét példával is alátámasztja:

A menetrend átalakításakor nem vették figyelembe a tömegközlekedési vállalat üzemi tanácsának véleményét, pedig a jogszabály értelmében ennek meg kellett volna történnie. Ezért is alakulhatott ki hatalmas káosz az elmúlt években a városi tömegközlekedésben

– írta. A politikus azt is felidézte, hogy a polgármester legutóbb példátlan módon az év utolsó munkanapjára időzített egy közgyűlést, a frakciószóvivő véleménye szerint valószínűleg abban bízva, hogy a képviselők ezen a napon már szabadságon lesznek, így a közgyűlés nem fogja megszavazni a városvezetésre nézve kellemetlen javaslatokat. A szóvivő úgy látja, a választások előtti utolsó hónapokban a demokratikus működés látszatát is felszámolják a borsodi vármegyeszékhelyen.

A mostani lépéssel azonban nagyon úgy tűnik, hogy nemcsak a demokrácia, hanem Veres Pál is megbukott Miskolcon

– fogalmazott.

A törvény szerint össze kellett volna hívnia a közgyűlést

A 2011. évi CLXXXIX., Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény 44. paragrafusa szerint a képviselő-testület szükség szerint, a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott számú, de évente legalább hat ülést tart. Az ülést tizenöt napon belüli időpontra össze kell hívni a települési képviselők egynegyedének, a képviselő-testület bizottságának, valamint a kormányhivatal vezetőjének a testületi ülés összehívásának indokát tartalmazó indítványára.  Ennek értelmében a közgyűlést mindenképp össze kellett volna hívni.