A szlovákiai buszbaleset martinkertvárosi sérültjeiért a parlamentben

Hegedűs Andrea, a Demokratikus Koalíció parlamenti képviselője folyamatosan nyomon kíséri a szlovákiai buszbaleset Martinkertvárosban élő súlyos sérültjeinek az állapotát. Néhány napja a DK Miskolci Szervezetének négyszázezer forintos adományát vitte el nekik. Hétfőn az utógondozásukért emelt szót a parlamentben, kérdést intézve a miniszterhez: „Számíthatnak-e az érintettek a magyar egészségügyre?”
Hegedűs Andrea bevezetőjében arról beszélt, hogy májusban megrázta az országot a hír, tele volt vele a sajtó is, hogy nyugdíjas miskolci kirándulók Szlovákiában súlyos autóbusz-balesetet szenvedtek. Ma már szót sem ejt róluk senki. Nekik persze nem is a sajtónyilvánosság hiányzik, hanem a gondos és méltányos egészségügyi ellátás – mert ez az, amit nem kapnak meg. A baleset utáni nagy fogadkozásból, hogy mit meg nem fognak tenni értük, nem lett semmi. Mondjuk ki nyíltan: magukra hagyták őket.

A miskolci Martinkertvárosi Nyugdíjas Klub több tagja szenvedett súlyos sérülést. Az elmúlt fél évben végigjárt kálváriájuk a magyar egészségügy sötét bugyrait tárja föl, hangoztatta Hegedűs Andrea. Egyikük tolókocsiba kényszerült, mert amputálták a lábát, a műlába, pedig túl nehéz neki, de nem adnak könnyebbet, mondván, hogy az túl drága. Másikuk arccsontjai szilánkosra törtek, könnycsatornái teljesen eltűntek, műteni kellene, de a szemész, aki az igazolást kiadhatná, két hónap szabadságra ment. Harmadikuk fején máig kilátszik a koponyacsont. Volt olyan eset, hogy egy hétig nem tudott megszólalni, de kezét az ágyhoz kötötték és egy pohár vizet nem kérhetett. Az önmagukat ellátni nem tudók sem számíthatnak a szociális gondozóhálózatra, gyógyszer felírásához orvostól orvosig küldözgetik őket. Állítják: a pozsonyi kórházban sokkal jobb körülmények között voltak.

Hegedűs Andrea úgy látja, ez így nem mehet tovább. Ők élni akarnak, hisznek a gyógyulásban, de a magyar egészségügy sem a hitüket, sem a reményüket nem táplálja.
Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár válaszából — az együttérzésen túl — sok konkrétumot nem tudhattak meg a lábadozó martinkertvárosi sérültek. Hegedűs Andrea ezért a napokban a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei kórház főigazgatójához fordul az érintettek panaszaival.