Miskolc. Akadályozhatjuk-e az ingatlanunk előtti parkolást?

Bírsággal is számolni kell

Közterületre engedély hiányában semmilyen tárgy nem helyezhető el, tehát kövek, szikla darabok, betontömb, karó, oszlop vagy más egyéb sem. Ha mégis így tennénk, akkor vállalnunk kell azt is, hogy ezért megbírságolhatnak. A bírság mellett akár kártérítésre is számíthatunk, ha önkormányzati engedély nélkül tettük ki a tárgyat, és annak mondjuk sötétben, vagy rossz látási viszonyok nekimennek, így kárt okoz.

Városi szabályok

Megtilthatjuk-e másnak, hogy közterületen a házunk elé parkoljon? Védhetjük-e kövekkel a ház előtti területet, vagy telepíthetünk-e sövényt a kerítésünk elé? Milyen bírságra számíthatunk, ha mindezt engedély nélkül tesszük? Egyebek mellett ezeket a kérdéseket tettük fel a miskolci önkormányzatnak. A sajtóosztály megkeresésünkre a következő választ adta:

„Minden olyan tevékenységhez, amely közterületen, közúton folyik, minden esetben közútkezelői és tulajdonosi hozzájárulás szükséges. Az ilyen esetekben több körülményt is mérlegelni kell. Amennyiben a kihelyezendő tárgy nem jelent balesetveszélyt és a funkciója nem az, hogy a kihelyező számára biztosítson saját várakozóhelyet, általában megkapja a hozzájárulást. Ilyen alapvető lehetőség például a ház előtt húzódó zöldterület védelme. A legfontosabb kritérium minden esetben az, hogy ne keletkezzen balesetveszély, így természetesen élő sövény is ültethető, ezeknek a feltételeknek a betartásával.

Abban az esetben, ha a kihelyezett tárgynak nekiütközik egy gépjármű, de a kihelyezője rendelkezik közútkezelői hozzájárulással, és a kihelyező a vonatkozó szabályozásnak eleget tesz, akkor nem vonható felelősségre, mivel a kihelyezés a kezelői elvárásoknak megfelelő szakmai tartalommal történt meg. Más a helyzet azonban akkor, ha az adott tárgyat önhatalmúlag, engedély nélkül, a szabályok figyelmen kívül hagyásával teszik ki, mert akkor minden felelősség annak kihelyezőjére hárul.

Miskolc MJV Önkormányzatának a köztisztasággal és a települési szilárd hulladékkal összefüggő tevékenységről szóló 22/1999. (VI.07.) számú rendelete szabályozza annak a területnek a meghatározását, amelyet az egyes ingatlantulajdonosok kötelesek karbantartani. A tisztán tartásra kötelezettnek az ingatlan határvonalától vagy kerítésétől, tömbtelkes beépítés esetén pedig az épület falsíkjától mért 10 méteres területsávot kell tisztán tartania, tisztán tartásáról gondoskodnia. Ez a kötelezettség vonatkozik a területsávba eső járdára, zöldfelületre, teraszra, árokra, annak műtárgyaira, a csapadékvíz lefolyását akadályozó anyagok eltávolítására, dísz- és egyéb burkolatokra, de csak a közút szegélyéig terjed. A tisztán tartási sáv nem magántulajdon, közterületnek számít.”

boon.hu