Miskolc. Még nem késő emberközelibbé tenni az Erzsébet fürdő mellé tervezett épületkomplexumot
A városért tenni akaró lokálpatriótákat tömörítő Facebook-csoport úgy véli, nem késő emberközelibbé tenni az Erzsébet fürdő mellé tervezett épületkomplexumot.

A miskolci belvárosba tervezett házzal kapcsolatos látványtervek nyilvánosságra kerülése óta az elképzelés kapott hideget és meleget. A Miskolcért Másképpen Facebook-csoport tagjai kerekasztal-beszélgetés keretében vitatták meg az elképzeléseket szerdán délután. Elhangzott: azzal nincs gond, hogy valaki befektetni akar, épületet felhúzni Miskolcon, de egy ilyen építmény – különösen a miskolci belvárosban – hosszú időre megszabja a városképet. Éppen ezért nem szabad alapos körültekintés, „társadalmasítás” nélkül bármit elfogadni. Az ominózus helyen van a város és az ország egyik legszebb helye, az Erzsébet tér, de ott van az Avasi templom, és maga az Avas hegy. Ezt a környezetet hiba volna elcsúfítani.

A csoport fórum jelenlévő tagjai úgy vélik, hogy a város főterének tervezett kialakításával együtt kellene, kellett volna kezelni ennek az építési területnek a sorsát is. Egy országos, nyilvános tervpályázatot kellett volna kiírni a Szent István tér és környéke – a  város lehetséges főtere – rendezésére és az ott elfogadott alapelveknek, ötleteknek megfelelően alakítani ezt az épületet is.

Nem tartják elfogadható érvnek, hogy a házra készített eddigi tervek közül a jelenlegi a legjobb, mert az épületeket nem egymáshoz képest kell meghatározni, hanem önmagukban és úgy, hogy környezetébe illő legyen. E helyett elkészül egy olyan épületterv, amely a későbbi tér kialakítását befolyásolja, azaz a folyamat – helytelenül – visszafelé indult el.

Az emberközpontúság legyen a cél

A csoport véleményt nyilvánító tagjai úgy vélik, idejében a nyilvánosság elé kellett volna tárni a belváros képét alapjában meghatározó épülettel kapcsolatos elképzeléseket, mert így pont a sokat emlegetett „társadalmasítás” szenvedett csorbát. Ezzel kapcsolatban nem lehet ellenérv az, hogy magánberuházásról van szó, hiszen a városképet meghatározó szabályoknak mindenkire érvényesnek kellene lenniük. Egy épület értékét a társadalmi elfogadottsága nagyban befolyásolja.

A ház – a jelenlegi tervek szerint – diszharmonikus, véleményük szerint az emberközpontúság hiányzik belőle.https://www.boon.hu/helyi-kozelet/2022/07/tervezzek-ujra-az-avalon-haz-homlokzatat-ezt-szeretne-elerni-a-miskolcert-maskeppen-csoport