Pécs. Készül a magyar covid orrspray is – Jakab Ferenc, virológus

Óvatosan kell kezelni azokat a kijelentéseket, amelyek szerint az omikronnal vége a pandémiának – mondta a Forbes.hu-nak adott interjúban Jakab Ferenc. A Pécsi Tudományegyetem (PTE) virológus professzora, a Koronavírus-kutatási Akciócsoport vezetője nem hiszi, hogy az omikron végérvényesen véget vet a koronavírus veszélyének, de szerinte a covid hosszú távon egy szezonális, enyhe vagy középsúlyos felső légúti tüneteket okozó fertőzéssé szelídülhet. A hangsúly azonban egyelőre nem azon van, hogy szelídül, hanem hogy hosszú távon.


Forbes.hu: Múlt hét óta azon túl, hogy itthon is berobbanni látszik az omikron és az ötödik hullám, több olyan hír is volt, ami szerint ennek a hullámnak a lecsengésével véget érhet a világjárvány. Ön egyetért ezzel?

Jakab Ferenc (J.F.): Nem. Az omikronról azt lehet tudni, hogy nagyon gyorsan terjed, de talán úgy tűnik, hogy enyhébb klinikai tünetekkel megúszható. Nem kérdés, hogy nagyon sokan el fogják kapni, és ez valószínűleg populáció szintű immunizálást is eredményez, de ne gondoljuk azt, hogy ezzel vége a történetnek.

Forbes.hu: Mi jöhet az omikron után?

J.F. Elképzelhető, hogy az ötödik hullám lecsengésével a járvány ezen szakasza befejeződik, de ezzel két probléma van. Egyrészt azt látjuk, hogy a koronavírus ellen nem tudunk élethosszig tartó védettséget szerezni, az évek óta világszerte cirkuláló nátha-koronavírusokat is ezért kapjuk el évről-évre. Az omikronon átesetteknél a nem oltottak természetes védettsége valószínűleg 3-4 hónapon belül le fog csengeni – ez feltételezés, nem tudjuk pontosan.

Forbes.hu: Szóval valószínűleg az omikron átimmunizálja a populációt, 3-4 hónapig jók vagyunk, lecseng a járvány, majd az előző évekhez hasonlóan minden kezdődik elölről?

J.F. : Részben. Eljutunk a nyárig, tavasz végén, a nyár folyamán, és őszre lassan mindenkinek elkopik a védettsége és ha újra jön egy vírus, akkor újra fellángolhat a járvány. Arról nem is beszélve, hogy ha nem az omikron, hanem valami más érkezik, ami ellen még az esetleg fennmaradó védettségünk sem elég hatékony, akkor újrafertőzhet minket.

Bár én is azt vallom, hogy hosszú távon leszelídül egy omikronhoz hasonló, szezonális, enyhe vagy középsúlyos felsőlégúti tüneteket okozó fertőzéssé, jelen pillanatban ezt még azért nem látjuk, ez inkább hosszabb távon valószínű.

Forbes.hu: Mennyiben látszik másnak 2022-ben az a forgatókönyv, hogy egy nyugodtabbnak mondható nyár után ismét jön a feketeleves?

J.F. : Abban más, hogy egyfelől az oltottság egyre magasabb szinten van és reméljük, hogy tovább fog növekedni. Másfelől azért nyilván a természetes átfertőződést nem lehet figyelmen kívül hagyni, valamit számítani fog, lesz valamilyen szintű védettség, mégha kopik is. Csökkenő amplitúdójú, csökkenő intenzitású és talán enyhébb klinikai tüneteket okozó kisebb járványok lesznek, én ezt várom, de ezt felülírhatja a természet.

Forbes.hu: Arra gondol, hogy újabb variánsok jelennek meg?

J.F. : Igen, megjelenhetnek újabb, esetleg súlyosabb tüneteket okozó variánsok. Ne felejtsük el, hogy az omikron azért nem érinti annyira a tüdőt, mert az eddigi kutatási eredmények szerint nem azt a sejtbe történő belépési mechanizmust alkalmazza, mint a korábbi variánsok.

Egy újabb variáns azonban a tüdőt is támadhatja ismét. Ezért óvatosan kell kezelni az olyan kijelentéseket, hogy az omikronnal vége a pandémiának. Lehet, hogy időlegesen megoldja, de nem hiszem, hogy végérvényesen ez fogja jelenteni a koronavírus veszélyének a végét.

Forbes.hu: Világszerte egyenetlen az átoltottság, a fejlődő országokban, ahol van is oltóanyag, ott is alacsony az oltási hajlandóság. Emiatt jönnek az új variánsok?

J.F. : Persze. Azt szoktuk mondani, hogy az oltással három dolgot védünk ki: védjük magunkat, védjük a körülöttünk lévő embereket, illetve csökkentjük azon képességét a vírusnak, hogy újabb variánsokat alakítson ki. Ez egy RNS-vírus, aminek magas a mutációs rátája. Amíg a vírus nagymértékben tud terjedni, sokszor meg tudja magát sokszorozni és replikálódni képes, ott hibák fognak keletkezni a replikációs mechanizmusban és ezek a hibák a variánsok kialakulásához vezetnek. Ahol alacsony az oltottság, ott ez hatványozottan igaz.

Forbes.hu: Mennyire véletlenszerű, hogy hogyan mutálódik a vírus?https://forbes.hu/interju/covid-omikron-jakab-ferenc-jarvany/?utm_source=Forbes%20Espresso%20h%C3%ADrlev%C3%A9l&utm_campaign=1abf356e4a-EMAIL_CAMPAIGN_5_19_2021_13_48_COPY_03&utm_medium=email&utm_term=0_5d6f550842-1abf356e4a-56945581&ct=t%28N_COPY_03%29