Hogy a fenébe születhetett meg 1919 tavaszán Európában éppen nálunk az első kommunista diktatúra

2018 egyik legjobb magyar történelmi könyve volt Az elátkozott köztársaság – Az 1918-as összeomlás és forradalom története, amiben Hatos Pál a 20. századi Magyarország egyik legkevesebbet tárgyalt forradalmának és az első köztársaság történetét dolgozta fel minden addiginál alaposabban. Viszonylag hamar, két évvel később elkészült a 600 oldalas folytatás (ebből 120 oldal függelék), ami ott kezdődik, ahol az előző véget ért.

Rosszfiúk világforradalma – Az 1919-es Magyarországi Tanácsköztársaság története a dicsőséges/nevetséges/tragikus 133 napot az előző könyvhöz hasonlóan időrendben, de az államszervezéstől a külpolitikán át a hadi cselekményeken keresztül a közoktatásig különböző témánként, rengeteg name dropping-gal és easter egg-gel meséli el, nem kímélve egyik politikai oldalt vagy társadalmi osztályt sem.

Hatos Pál: Rosszfiúk világforradalma. Jaffa Kiadó, 2021. 608 oldal

Hatos Pál az online könyvbemutatón elmondta, hogy az előző könyv megírásakor rengeteg anyagot összeszedett a proletárdiktatúráról, és a népköztársaság és a tanácsköztársaság története amúgy is összefügg. Úgyhogy, ha nem is lett kész a 100. évfordulóra, de viszonylag hamar megírta. Sokaknak talán riasztó lehet Hatos szinte lírai stílusa, de akinek elege van a száraz történészi monográfiákból, és végre egy olvasmányos könyvből bogozná ki, hogy a fenébe születhetett meg 1919 tavaszán Európában éppen nálunk az első kommunista diktatúra, annak tetszeni fog.https://jo.444.hu/2021/04/11/miert-alakult-kivetelesen-ugy-hogy-magyarorszagon-a-kommunizmus-elobb-volt-bohozat-mint-tragedia