Hiába nem tudják használni az ülőhelyeket, mégis helyjegyet – illetve pótjegyet – fizettet a MÁV a kerekes székes utasokkal.

Néhány utazásnál így a mozgáskorlátozottak költségei jelentősen megemelkedhetnek. A legrosszabbul azok járnak, akik csak kísérővel tudnak közlekedni, nekik ugyanis duplán meg kell fizetniük az alig két hete bevezetett kiegészítő pótjegy árát.

A mozgáskorlátozottak eddig 90 százalékos engedménnyel utazhattak, de a most bevezetett pótjegyre nincs kedvezmény. Ára pedig nem arányos a menetjegy árával, hanem távolságtól függően, sávosan emelkedik.

– Eddig 740 forintból meg tudtam járni Miskolcot, de most már 1270 forintba kerül ugyanez az út. Aki fizikai állapota miatt csak kísérővel tud utazni, annak 2540 forint lett az útiköltsége, hiszen neki is meg kell fizetnie a pótjegyet oda-vissza – magyarázta a tarifaváltozás hatásait Szakály József (60), a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) főtitkára.

A pótjegy ellenére ráadásul ugyanolyan tortúra maradt a mozgássérülteknek a vonatozás, mint eddig. A szerelvények többségére ugyanis még egészségesen is nehézkes felkapaszkodni. A születésétől fogva két bottal közlekedő Kis Sándor (43) is valóságos tornamutatvánnyal tud csak feljutni a vagonba.

– Ausztriában külön emelőberendezés van a vonatokon – panaszkodott Sándor. A magyar vasúttársaság viszont csak a kerekes székeseknek segít emelőberendezésekkel (lásd keretes írásunkat).
A MÁV úgy látja, ők minden segítséget megadnak.

– A mankóval, járókerettel közlekedők vagy a csökkent mozgásképességűek tömegesen és sikerrel küzdik le nap mint nap a vasút adottságaiból adódó akadályokat – tudatta megkeresésünkre a társaság sajtóosztálya.

www.blikk.hu