Észak-Korea kihirdette a hadiállapotot  Dél-Koreával szemben – jelentette a Jonhap dél-koreai hírügynökség egy Phenjanban kiadott nyilatkozatra hivatkozva szombaton. A közlemény szerint a Koreai Nép Demokratikus Köztársaság (KNDK) a két Koreát érintő minden ügyet háborús időszakra kidolgozott szabályoknak megfelelő módon fog kezelni.

 

„Véget ért a se nem béke, se nem háború állapota a Koreai-félszigeten” – írta a KCNA észak-koreai hírügynökség, és felidézte Kimnek a katonai vezetőkkel tartott csütörtöki tanácskozását, amelyen a jelentések szerint jóváhagyta az amerikai és dél-koreai célpontokra mérendő csapások terveit.

A hadsereg a végső parancsra vár Kim Dzsongun, az ország vezetője részéről, az ország szárazföldi és tengeri határai közelében tapasztalt provokációkra pedig könyörtelen választ ad, hangzik a phenjani közlemény, amelyet a kormány, a párt és más politikai szervezetek írtak alá.

A kommunista rezsim a héten elrendelte, hogy minden tüzérségi egysége a legmagasabb fokú készültségbe álljon az Egyesült Államok és Dél-Korea közös hadgyakorlata miatt. Egyben egy esetleges nukleáris háború rémképére figyelmeztettek a Koreai-félszigeten. Kim Dzsongun az USA elleni rakétacsapás haditerve előtt fényképezkedett pénteken.

A két Korea technikai értelemben eddig is háborúban állt, mert az 1950-1953 között vívott koreai háborút tűzszünet zárta le, nem pedig békeszerződés. Észak-Korea márciusban bejelentette, hogy felmondja a tűzszünetet, tiltakozásul a déli országrészben folyó koreai-amerikai hadgyakorlatokra. Ezek kezdete óta a KNDK szinte minden nap fenyegetőzött azzal, hogy csapást mér dél-koreai és amerikai célpontokra.

A tűzszünet felmondása elvben elvezethet az ellenségeskedések kiújulásához, de megfigyelők szerint nem ez az első eset, hogy a tűzszünetet Phenjan érvénytelennek minősítette, jegyezték meg francia források. A tűzszünetet az ENSZ Közgyűlése hagyta jóvá, és elvetette azt a lehetőséget, hogy Észak-Korea egyoldalúan felmondja.

Habár a BBC szakértői szerint háború kevéssé valószínű, de kisebb incidensek előfordulhatnak egy ilyen felfokozott helyzetben például a vitatott tengeri határvonalnál. Nem elképzelhetetlen, hogy Észak-Korea a fenyegetések fokozásával a koreai háborút lezáró, felmondott tűzszünet 60. évfordulójára próbál kizsarolni valamilyen új egyezményt.

Az Egyesült Államok és Dél-Korea március elejétől április végéig tartja szokásos évi közös hadgyakorlatát. Dennis Rodman NBA-kosaras február végi szívélyes látogatása után megint felizzott a feszültség a Koreai-félszigeten, a dél-koreai-amerikai közös hadgyakorlatra és az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) újabb szankcióira válaszul egymást érték az észak-koreai rezsim egyre súlyosabb fenyegetései az előző héten. A február 12-i nukleáris tesztre válaszul elrendelt szankciókra reagálva fenyegetett Észak-Korea a tűzszünet felmondásával, de megelőző atomcsapást is kilátásba helyezett.

Március végére összehívták a Koreai Munkapárt központi bizottságának ülését is, amelyen „egy fontos ügyet akarnak megvitatni”. Ez az első ehhez hasonló gyűlés, mióta Kim Dzsongun átvette az ország vezetését 2011 decemberében.