Németh Ákos színházi ember: a drámát a közönség elé kerülés lehetőségeként látja. Ezúttal ő maga a téma: a Miskolci Nemzeti Színház Csarnok Műhelyházában vele beszélget Bujdos Attila Az író színháza című sorozatban.

„A tudatlanok vakmerőségével vágtam bele a szakmába” — idézi fel a kezdeteket Németh Ákos. Ő az a drámaíró, akit első drámakötete megjelenésekor így ajánlottak az érdeklődők figyelmébe: „fergeteges költőiségű, nyers darabja mélyéről egy álomi tüzektől kipirult, látomásaitól ittas, mindent merő, vérbeli drámaírókamasz izgatott portréja dereng föl.”
„Németh Ákos színházban gondolkodik”; „Évek óta nem hallhattunk ennyire színpadkész párbeszédeket” — drámaírói színrelépését ezekkel üdvözölte a mértékadó színházi kritika.
„Engem az emberek érdekelnek” — fogalmazza meg drámaírói hitvallását ő maga. „A köznapi dolgok izgatnak: mit mond egy férfi egy nőnek, amikor szakítanak; az emberek miként adnak hangot keserűségüknek, amikor szerelmesek, és vajon hogyan gyűlölik, és hogyan szeretik egymást? Az életben a legsúlyosabb tragédiák is közhelyekbe fulladnak, mivel képtelenek vagyunk ilyenkor »viselkedni«.”

Az író színháza alkalmain kortárs magyar írókkal találkozhatnak az érdeklődők a Miskolci Nemzeti Színház, az Észak-Magyarország című napilap és a Műút folyóirat jóvoltából. A beszélgetések témája: milyen sokféle módon közelítenek a magyar valósághoz, a jelenhez és a múlthoz a színpadi szerzők; mennyi feltáratlan, pedig feltárható és megmutatható rétege van az életünknek; mennyi mindenről — és milyen komolyan/játékosan — mesél a magyar nyelv. S hogy mennyire szükségünk van minderre, hogy magunkra ismerhessünk.
(Az író színháza sorozat vendége volt korábban Tasnádi István és Vinnai András.)
litera.hu