Az immunrendszer stimulálásával próbálják gyógyíteni a rákot olasz és amerikai szakemberek. „Először egerekben, majd rákos sejtekben és emberi immunsejtekben kísérleteztünk, és úgy találtuk, hogy a szalmonella baktérium ugyanolyan hatású volt . Most már készen állunk arra, hogy embereket vonjunk be kutatásunkba, de még várunk az engedélyekre” – magyarázta Maria Rescigno, a Milánóban működő Európai Onkológiai Intézet kutatója, a tanulmány egyik írója.

A szakemberek úgy vélik, hogy az ételmérgezéseket kiváltó szalmonellabaktérium – amelyet biztonságos formában használtak, hogy ne okozzon maga is fertőzést – közreműködött a rákos sejtek megjelölésében, így a szervezet immunrendszere képes volt felkutatni és elpusztítani ezeket a sejteket.

A rák nagyon korai szakaszában az immunsejtek gyakran felismerik a rákos sejteket mint abnormális sejteket, és elpusztítják azokat – írták a Science Translational Medicine szaklap szerdán megjelent számában. Ez a folyamat a connexin 43 fehérje működésén alapul, amely kicsiny kommunikációs csatornákat hoz létre a különféle típusú sejtek között. A tumor eredetű peptid fehérje részecskéi ezeken a csatornákon keresztül jutnak be az immunsejtekbe, és specifikus immunválaszt gerjesztenek a betegség ellen