Miskolc. A szolgálatot teljesítő bírák időszerűen, magas színvonalon ítélkeztek

képernyőkép 2026 05 30 074537
képernyőkép 2026 05 30 073943
képernyőkép 2026 05 30 073943

Évértékelő összbírói értekezlet a Miskolci Törvényszéken

A törvényszéki elnökök jogszabályi kötelezettségüknek tesznek eleget azzal, hogy
évente egy alkalommal tájékoztatják az Országos Bírósági Hivatal elnökét és a
törvényszék összbírói értekezletét az előző évi működésről, ügyforgalmi és
gazdálkodási helyzetről.
2026. május 28-án délelőtt évértékelő összbírói értekezletet tartott a Miskolci
Törvényszék. Az eseményen jelen volt dr. Gyarmathy Judit, a Kúria főtitkára, dr.
Ocskó Katalin, az Országos Bírósági Hivatal elnökhelyettese, dr. Pecsenye Csaba, az
Országos Bírói Tanács elnöke, valamint Szilágyiné dr. Karsai Andrea, a Debreceni
Ítélőtábla elnöke. A hagyományoknak megfelelően a rendezvényen részt vettek a
régió törvényszékeinek elnökei is.
Az értekezlet keretében dr. Tuzáné dr. Papp Szilvia, a Miskolci Törvényszék elnöke
megtartotta beszámolóját a bíróságok 2025. évi működéséről, az ítélkezési
mutatókról, az elért eredményekről, bemutatva az évben elvégzett igazgatási
feladatokat is. Kiemelte, hogy az objektív, negatív ügyérkezési változás ellenére a
vármegyében szolgálatot teljesítő bírák időszerűen, magas színvonalon ítélkeztek. Az
erőforrások lehetővé tették, hogy a szokásos karbantartási munkák mellett nagyobb
beruházás is megvalósulhasson: a Tiszaújvárosi Járásbíróság napelemrendszerének
kiépítése. Kitért a Miskolci Járásbíróság és a Miskolci Törvényszék komplex
épületrekonstrukciójának több éve zajló előkészítő munkájáról, amellyel a tavalyi
évben a jogerős építési engedélyig is eljutottak. Négy új bírói kinevezésnek és több
igazságügyi alkalmazotti jogviszony-létesítésnek is örülhettek az elmúlt esztendőben.
Összességében értékelve sikeres évet zártak, tekintettel arra, hogy a bírói kar
ítélkezési tevékenységét magas színvonalon, zavartalan helytállással végezte.
Dr. Tóth Imre, a Miskolci Törvényszék Bírói Tanácsának elnöke a testület tavalyi
tevékenységéről számolt be, kifejtve, hogy az év során több bírói álláspályázat
kapcsán nyilvánítottak véleményt, jogszabályváltozásokat is véleményeztek, illetve
számos esetben döntöttek az ügyelosztási rend módosításai körében.
Szilágyiné dr. Karsai Andrea elismerését fejezte ki a Miskolci Törvényszék
ítélkezésének minősége vonatkozásában, kiemelve, hogy a törvényszéktől már
megszokott magas színvonalú, kiegyensúlyozott munkát látták viszont a felterjesztett
ügyekben.
Dr. Pecsenye Csaba felszólalásában elismerően méltatta a Miskolci Törvényszék
bíráinak ítélkezési tevékenységét. Beszámolt arról, hogy az Országos Bírósági
Hivatallal való kapcsolat kiváló. Kitért arra, hogy a testület az igazságügyi
kormányzattal való egyeztetésre törekvés és a jogszabályok véleményezése,
módosítási javaslatok előterjesztése útján igyekezett a bírói érdekeket képviselni.
Dr. Ocskó Katalin beszédében megköszönte a szép eredményeket elérő miskolci bírói
kar munkáját. Röviden bemutatta a központi igazgatás intézkedéseit, főként a két
éven túli ügyek kezelése körében. Utalt a bíró kollégák és más jogászi hivatásrendek
tagjainak tapasztalatairól a tárgyalótermi, főként ügyféli kommunikáció sajnálatos
negatív változásáról.

Dr. Gyarmathy Judit, a Kúria főtitkára amellett, hogy gratulált a miskolci bíró kollégák
munkájához, a korlátozott precedensrendszer tapasztalatairól és a legfőbb bírói fórum
jogegységi tevékenységéről számolt be.
Az összbírói értekezlet zárásaként elismerések átadására került sor. Dr. Pecsenye
Csaba az OBT nevében átadta az elismerő okleveleket olyan bíráknak, akik tizenöt,
huszonöt, illetve harmincöt éve folyamatosan magas színvonalon ítélkeznek, és kiváló
minősítéssel rendelkeznek.
2015 óta minden évben sor kerül a Miskolci Törvényszék bírói kara által leadott
szavazatok alapján „Az Év bírája” cím adományozására, amelyben idén először ketten
is részesültek: egy kazincbarcikai polgári ügyszakos bíró, aki két cikluson át vezette is
a szolgálati helyét jelentő járásbíróságot, illetve egy büntető fellebbviteli tanácselnök,
aki több, mint tizennyolc éve vezeti a másodfokú tanácsát.
Miskolc, 2026. május 28.

dr. Majoros Tünde

Kép és videó. Archív

A Miskolci Törvényszék elnökének 2025. évi beszámolója

SAJTÓANYAG
1. Ítélkezés hatékonysága, megalapozottsága
A Miskolci Törvényszék az elmúlt évben is eleget tett alaptörvényi kötelezettségének:
biztosította az igazságszolgáltatás ésszerű időn belüli, hatékony ellátását.
Az ügyforgalmi adatokat tekintve elmondható, hogy az előző év adataihoz viszonyítva
az ügyérkezés némileg csökkent: a 2024-es évhez képest 2639 darab üggyel
kevesebb érkezett vármegyénk bíróságaira, a peres érkezés esetében ez a csökkenés
835 ügyben mutatkozott meg. Ez az az objektív mutató, ami évről-évre hullámzó, bár
a Miskolci Törvényszék így is az országos érkezés jelentős, mintegy 6,8%-át kapja és
az országos befejezések ugyancsak 6,8%-át produkálja. Az országos peres érkezésből
a törvényszékünkre eső hányad 7,1% volt és ugyancsak 7,1%-ot mi fejeztünk be.
A 2025. évi befejezések száma ugyancsak csökkent az érkezéseket követve és
mintegy 1729 darab üggyel múlta alul a 2024-es statisztikai adatot. Elmondható, hogy
1050 darab perrel kevesebbet fejeztünk be tavaly. Az elemzéshez az is hozzátartozik
ugyanakkor, hogy a 2025. évi befejezéseink 610 darab üggyel haladják meg a 2025.
évi érkezésünket, ami azt bizonyítja, hogy a kollégák – a tőlünk független negatív
ügyérkezési változás ellenére – változatlanul időszerűen, magas színvonalon
ítélkeztek.
Az észszerű időn belüli befejezés nemcsak a társadalom felől érkező jogos igény a
bíróságok munkájával kapcsolatosan, hanem Alaptörvényből fakadó kötelezettségünk
is. Járásbírósági szinten a két éven túl folyamatban lévő perek száma a legtöbb
ügyszakban stagnált, polgári ügyszakban 3 darab perrel nőtt a beszámolási időszak
végére. Törvényszéki elsőfokon 8 darabbal több két éven túli ügy maradt az év
végére, amely ugyanazon típusú perek objektív okból való elhúzódásával
magyarázható, azonban a statisztikai adatokat folyamatosan figyelemmel kísérve
látható, hogy e számok azóta jelentősen kedvezőbb képet mutatnak. A törvényszék
másodfokán 1 éven túl büntető ügyszakban 14 darab per maradt folyamatban,
ugyanakkor polgári, gazdasági, közigazgatási, szabálysértési és munkaügyi
ügyszakban 2025. évben 1 éven túl folyamatban levő ügyünk nem maradt. A bíró
kollégák áldozatos munkájának köszönhetően sikerült elérni, hogy a beszámolóval
érintett időszak végén a járásbíróságokon továbbra sincs öt éven túli pertartamú ügy
folyamatban. A Miskolci Törvényszéken pedig az ilyen ügyek száma egy darabbal
csökkent, ami összességében 50%-os csökkenést jelent.
A bíróságok által végzett tevékenység társadalmi elismertségének egyik lényeges
mutatója az ítéletek elfogadása, a bejelentett fellebbezések száma. A bíró kollégák
magas színvonalú munkavégzésének köszönhetően a törvényszék járásbíróságain a
befejezett büntető ügyek 36,2%-ánál, míg a befejezett civilisztikai ügyek 3,6%-ánál
folyamodtak jogorvoslathoz az ügyfelek. A felterjesztett ügyeket nagy arányban
hagyták helyben a törvényszéki tanácsok, továbbá örömteli, hogy mind büntető-,
mind polgári ügyszakban rendkívül alacsony a hatályon kívül helyezési arány. Igaz ez
az ítélőtáblára érkezett ügyek kapcsán is, így elmondható, hogy a törvényszéken
továbbra is magas szintű ítélkezés folyik, a hozott döntések megalapozottak.
2. Emberi erőforrásaink

A Miskolci Törvényszék Országos Bírósági Hivatal elnöke által engedélyezett létszáma
2023. június 1. napja óta változatlan, 151 fő bíróként, míg 528 fő igazságügyi
alkalmazottként teljesít szolgálatot.
A tavalyi esztendőben sikeres pályázati eljárás eredményeként négy bírósági titkár
nyert bírói kinevezést, illetve négy bírósági titkár, valamint négy bírósági fogalmazó
létesített igazságügyi szolgálati jogviszonyt a vármegye területén.
2025-ben elismerések átadására is sor került: három kolléga címzetes törvényszéki
bírói címet kapott, valamint a példamutató, magas színvonalú életpálya
elismeréseként a Juhász Andor-díj ezüst fokozatát további egy kollégának ítélték oda.
Utóbbi díj bronz fokozata elismerésben egy járásbírósági tisztviselő részesült. Helyi
elismerésként 2025-ben is átadtuk „Az Év bírája” és „Az Év igazságügyi alkalmazottja”
díjakat.
3. Tárgyi feltételek
Hosszú évek óta aktuális probléma a Miskolci Törvényszék és a Miskolci Járásbíróság
épületének romló állapota. 2023 tavaszán a központi igazgatás szintjén kiírásra került
az épületegyüttes felújítása és bővítése érdekében a tervező kiválasztására irányuló
közbeszerzés. Az Országos Bírósági Hivatal munkatársai és az épület tervezői 2024
júniusában megkezdték az épületegyüttes bejárását, valamennyi helyiség felmérését,
míg 2024 őszén az első tervrajzok is megérkeztek a törvényszékre. 2025-ben mind a
Dózsa György, mind a Fazekas úti épületrész tekintetében megkaptuk az építési
engedélyt, illetve a törvényszék vagyonkezelésébe került az eddig levéltári célokra
használt emelet a Fazekas úti épületben.
A törvényszék vagyonkezelésében lévő épületeket érintően számos karbantartási,
felújítási munkálatra került sor, ezek közül nagyobb volumenű volt a Tiszaújvárosi
Járásbíróság épületével kapcsolatosan a napelemrendszer kiépítése.
4. Külső kapcsolatok
A Miskolci Törvényszék és a média kapcsolata a korábbi évekhez hasonlóan 2025-ben
is kiegyensúlyozott, míg a közvélemény érdeklődésére számot tartó ügyek
kommunikációja gördülékeny és hatékony volt. A kiadott hírek, közlemények
rendszerint a helyi nyomtatott, valamint az elektronikus (rádió, televízió) sajtóban,
továbbá a helyi és az országos online médiában is nagy számban megjelentek.
A Miskolci Egyetemmel a beszámolóval érintett időszakban is törekedtünk a szoros
kapcsolat fenntartására, folyamatosan fogadtunk hallgatókat szakmai gyakorlatuk
teljesítése érdekében, továbbá egész évben látogatták a főként büntető tárgyú,
nagyobb érdeklődésre számot tartó tárgyalásokat. Ezen túlmenően külön
együttműködési megállapodás is fennáll a miskolci jogi karral, melynek része
gyakornokok foglalkoztatása is: e lehetőséggel is éltek 2025-ben, három hónapot
eltöltve a bíróságunkon. Több bíró kolléga tartott az egyetemen oktatást, részt vettek
záróvizsgáztatásban, illetve különböző versenyeken segítették a zsűri munkáját.
Kiemelendő, hogy a törvényszék a beszámolóval érintett időszakban ápolta
nemzetközi kapcsolatait és újabbakat is kezdeményezett. A bíráink és igazságügyi
alkalmazottaink bilaterális csereprogramokban, valamint online és személyes részvétel
mellett megtartott nemzetközi képzéseken vettek részt. Az Európai Igazságügyi
Képzési Hálózat (EJTN) által kiírt sikeres pályázat eredményeképpen két bíró és két
titkár a Lublini Kerületi Bíróságon (Lengyelország) tett látogatást.

5. Egyéb intézkedések

A kollegialitás fokozása, a közösségépítés jegyében 2025-ben is szerveztünk Bírósági
Juniálist, farsangi bált, Mikulásváró ünnepséget, nyugdíjas találkozót, karácsonyi
ünnepséget, valamint a törvényszék adott otthont a Miskolci, az Egri, a Nyíregyházi és
a Debreceni Törvényszék, továbbá a Debreceni Ítélőtábla közös részvételével
megtartott regionális sportnapnak is.
2025-ben elkezdődött Az ember a pulpitus mögött – Bírói portrék c. könyvsorozat záró
(elnöki) kötetének megvalósítása is, amelynek bemutatójára várhatóan 2026
decemberében kerül majd sor.
A Miskolci Törvényszék elnökeként sikeres esztendőt értékeltem, hiszen fenntartottuk
az igazságszolgáltatási tevékenység színvonalát és biztosítottuk folyamatosságát,
melyért ezúton szeretnék köszönetet mondani valamennyi kollégámnak.

Egy válasz

  1. Ez egyszerűen hazugság!
    Saját tapasztalat, meggyire nem vették figyelembe a bírósági eljárás során a törvényeket, az maga a korrupció része. A bíróságoknak a törvények alapján kellen ítélkeniük. Na ez az elmúlt 16 évben nem így volt.
    Másodfokú végzénél a kb. 18 oladalás első fokú végzés végzés, és ugyan oldal ennyi fellebbezés után a Miskolci Törvényszék annyit írt le, az ítélet helyes és jó. A ez sérti a alkotmánynak csúfolt Alaptörvényben foglaltakat is, pedig ezt a NER hozta.
    Amikor dr.T.M. bírónő magán kívül ordíbál a tárgyaláson, amiért egy iratot a jogi képviselőnek átadtam. Ez mi milyen törvényes eljárás.
    A panaszra az volt a válasz: a jegyzőkönyv ezt nem tartalmazza.
    Olyan hülye bírót nem láttam, aki a saját jogsértését jegyzőkönyvbe veszi. De a dolog attól még igaz.
    Ma is a Fővárosi bíróságon pénzbüntetéssel fenyeget a bíró, amiért többször előadtam, jogsértően rendelt ki igazságügyi szakértőt. Ez ebben az évben volt.Nem a kierendelt szakértőt fenyegeti pénzbírsággal, aki félre vezeti a bíróságot.
    Minden tárgyaláson jogsértő, elfogult bírósági eljárást tapasztaltam.
    Tovább is van mondjam még? Iratokkal tudom bizonyítani az itt leírtakat.
    Dr Handó Tünde nem ebben az országban élt az utóbbi években?
    És az Alkotmánybíróság törvénytelen eljárásait még nem e is említettem.
    Ma nagyobb valószínűséggel lehet öt találot el érni a lottón, mint jogos védelemet kapni az Alkotmánybíróságo Kivéve persze, ha Orbán kéri az Alkotmánybíróságot döntésre. Különösen rossz hírű bíró dr Handó Tünde!
    Le kellen a szállni a magas lórol. mert nagyot lehet esni róla.
    És nem kellen elfelejteni, a jogállamiság sérülése miatt nem kaptunk eddig nekünk jogosan járó pénzeket, és ennek része a Magyarországon jogsértően működő hatóságok, ügyészség, rendőrség, BÍRÓSÁGOK !!
    VÉGET KELLENE MÁR VETNI ANNAK, HOGY A HATALOM KÉPVISELŐI HÜLYÉNEK NÉZIK A MAGYAR EMBEREKET, MIKÖZBEN KIFOSZTJÁK ŐKET. 2026.04.12. FIGYELNI KELL A DÁTUMRA.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Zsófia-kilátó webkamera

Zsófia-kilátó webkamera

Legfrissebb

Friss kommentek

Népszerű

Népszerű