A népi bohózat, az erdélyi népiesség csúcsa

képernyőkép 2026 05 27 054437
. Mondja már meg nekem valaki, aki tényleg érti, hogy mi ez az álnépiesség és egyáltalán: ki hitt ebben? Miért gondolják azt a jobboldali (szélsőséges?) fidesz politikusok, hogy úgy tudják meghódítani a népet – ráadásul az erdélyit, mert ugye, őket kell csak ilyen módon -, ha felöltöznek maskarába? Most a csíksomlyói pünkösdi búcsún a magyar köztársaság elnöke Sulyok Tamás döntött úgy (mondták neki? bizonyosan, mert nem hiszem, hogy ezt a jogi diplomájával együtt tanulta volna), hogy beöltözik. Felvette a fekete mellényt, s vele a szalmakalapot és úgy bandukolt a testörök gyűrűjében. A maffiózókra jellemző napszemüveg pedig magáért beszél. Korábban megszokhattuk, hogy Tusványoson a református álpüspök-szerepben tetszelgő Tőkés László öltötte magára a fekete mellényt. Már a népitáncosoknál is nagyon uncsi és elcsépelt ezt viselni, de egy volt EUs parlamenti képviselőtől és püspöktől, tényleg gáz. Már innen is tudhatták volna a fidesz hű szavazói, hogy nemcsak egy ráncfelvarrás, de egy divattervező is nagyon kellett volna a NER lovagoknak. Nekik csak a flanc és a kirívó költekezés jutott. Igaz, semmi sem segített, akkorát buktak az áprilisi választáson, hogy a Marsról is látszik. Az álnépiesség ruhájába bujtatott népi bohózat Bécs polgárainak (Volkposse) és az itáliai commedia dell’arte színpadán volt igazán hatásos, nevetséges. A baj az, hogy Tőkés és Sulyok komolyan gondolták. A kőkorszaki varázsló legalább állatalakos pantomimtáncot járt, és hitte, hogy elűzte a gonoszt fantasztikus álarcokkal, énekekkel, a törzsi rítusokról nem is beszélve. Az Orbán-korszak illiberalizmusának emberei állandóan álarcot viseltek, aminek az egyike a bumfordi álnépi magyarosch kosztüm volt. A kőkorszak emberei legalább tudtak táncolni, és közösséget összekovácsolni. De a fidesz 15 éve – a torz médiájuknak, a felszínes és hazug diplomasemmis értelmiségének – épp az ellenkezőjét érte el: reménytelenül megosztották és egymásnak uszították a magyarokat, és ezt nem lehet megbocsájtani.

Egy válasz

  1. „a református álpüspök-szerepben tetszelgő Tőkés László” – hú de bátor (és mennyire aljas és alattomos, de főként hazug) címkézés! Ezt megrendelte valaki a szerzőtől, vagy magától ilyen bunkó?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Zsófia-kilátó webkamera

Zsófia-kilátó webkamera

Friss kommentek

Népszerű

Népszerű