Költségvetési csalásra gyanakszik Köves Slomóék alapítványánál az ÁSZ

képernyőkép 2026 05 05 192217
8z6a8109 scaled
Fotók. Archív

Költségvetési csalásra gyanakszik Köves Slomóék alapítványánál az ÁSZ

Az Állami Számvevőszéknek az Egységes Magyar Izraelita Hitközség alapítványánál végzett vizsgálata során súlyos szabálytalanságokat és bűncselekmény gyanúját állapította meg, ami miatt a hatósághoz fordult.

Súlyos szabálytalanságokat tárt fel az Állami Számvevőszék (ÁSZ) vizsgálata az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) Tett és Védelem nevű alapítványánál, szúrta ki az ÁSZ által április 24-én publikált jelentésben a Mfor.

A dokumentumból az is kiderül, hogy az ellenőrzés során feltárt súlyos szabálytalanságok, törvénysértések és bűncselekmények gyanúja miatt – a központi költségvetésből származó támogatások céltól eltérő felhasználása, költségvetési csalás – az ÁSZ, törvényi kötelezettségének eleget téve, az illetékes hatósághoz fordult.

A jelentés szerint az alapítvány a 2021-2023-as években nyilvántartott, államháztartási forrásból kapott támogatásokat „nem szabályszerűen és nem a támogatási szerződésben/támogatói okiratokban foglalt céloknak megfelelően használta fel. A támogatások támogatók felé történő elszámolása nem felelt meg a támogatási szerződésben/támogatói okiratokban foglaltaknak.”

Az alapítvány, amelynek kuratóriumi elnöke jelenleg Bodnár Dániel, aki egyben az EMIH vezetőségi tagja is, 2019-ben 525 millió forint, 2020-tól pedig évente 500 millió forint központi költségvetési támogatásban részesült, amelyet eleinte a Miniszterelnökség, 2021-tól az állami Bethlen Gábor Alap folyósított számára. A vizsgálat a 2020 és 2023 közötti időszak forrásfelhasználását érintette.

A jelentés egyik megállapítása, hogy az EMIH 2021-ben előírta a Tett és Védelem Alapítványnak likviditási kölcsönök folyósítását az EMIH és az alapítvány közös cége, a Brüsszel Intézet Nonprofit Kft. részére, amit az alapítvány a támogatási szerződésben és támogatói okiratokban foglaltak ellenére a központi költségvetési támogatások terhére hajtott végre. Emellett egy olyan esetet is részletesen bemutatott a jelentés, amelyben ez a nonprofit Kft. egy visszadátumozott szerződés alapján saját költségeinek(135,6 millió forint) mintegy négyszereséért (464,4 millióért) értékesített az alapítvány számára egy szoftvert.

Az ÁSZ az ellenőrzés által feltárt hiányosságok alapján azt a véleményt fogalmazta meg, hogy az alapítvány a részére biztosított közpénzt felelőtlenül kezelte és nem működtetett olyan jogszabályban előírt kontrollokat, amelyek a szabályszerű, átlátható gazdálkodást biztosíthatták volna.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Zsófia-kilátó webkamera

Zsófia-kilátó webkamera

Legfrissebb

Friss kommentek

Népszerű

Népszerű