Kincsre bukkantak kaktuszirtás közben a Cserteri várban

A Pásztó-Hasznos település határában fekvő, Várhegyen található Cserteri (Hasznosi) várat vélhetően emberi betelepítés útján idegenhonos kaktuszok lepték el. Az információ a Bükki Nemzeti Park Igazgatósághoz (BNPI) lakossági bejelentés formájában jutott el, amit ezúton is újra köszönünk – közölte a Nemzeti Park Facebook-oldalán.

Kaktuszokat irtottak a BNPI munkatársai
Kaktuszokat irtottak a BNPI munkatársai
Forrás: bnpi.hu

Mint írták, az értesítést követően igyekeztek a lehető leghamarabb beszerezni a szükséges – részben hatósági – engedélyeket. Mivel a felmért területek mindegyike magánkézben van, ezért elsődlegesen a tulajdonosok írásbeli hozzájárulására volt szükségük, majd ezt követően kellett a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztályának engedélyét megkérniük, ugyanis a Cserteri vár 1951 óta régészeti-, míg 1958 óta műemlékvédelem alatt áll. Mivel a területen korábban nem történt régészeti feltárás, a munkálatokat csak régészeti felügyelet mellett végezhették el, a Dornyay Béla Múzeum mint illetékes szerv bevonásával.

Kaktuszokat irtottak, kincsre leltek

– A kaktuszokat március 22-én távolították el a területről, amelyben a hatvani Robert Bosch Elektronika Kft. Green Team-je volt segítségünkre. Az önkéntesek fontossága itt is jól megmutatkozik, ugyanis az utánfutó színültig telt kaktusszal, mintegy 1,575 köbméternyi kaktuszt szedtünk ki a közreműködésükkel. A kaktuszok eltávolítása közben a Dornyay Béla Múzeum egyik önkéntese fémkeresővel mérte fel a területet és értékes leletre bukkant: egy 14-15. századi, szív mintás veretet talált, mely feltehetően könyvet vagy övet díszített. A tárgy a Múzeum régészeti gyűjteményébe került – írták.

Hozzátették, a munka itt még nem ért véget. Az elkövetkezendő években utóellenőrzéseket kell tartaniuk, mely során szemrevételezniük kell a területet, hogy a kiszedett telepek helyén nem sarjadnak-e újra a nem kívánt növények.

– Hálával tartozunk a Robert Bosch Elektronika Kft. Green Team-jének, hogy szabadidejüket feláldozva, fáradságot nem ismerve tettek egy jó ügy érdekében! Köszönjük a területek tulajdonosainak, hogy hozzájárultak a munka elvégzéséhez, Szolnoki Tamás régésznek a régészeti felügyelet során nyújtott segítségét, valamint a felmérésben és meghatározásban elévülhetetlen érdemeket szerző dr. Kelemen Andrásnak az együttműködést! – fogalmaztak a posztban.

A BNPI munkatársai a napokban sérült gólyát mentettek,

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Friss kommentek

Népszerű