Nyomd fel a bükki terepmotorosokat. Legyél vadász te is

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának működési területén a természetvédelmi őrszolgálat „vadászik” a terepmotorosokra.

A tavaszias idővel egyaránt elkezdődött a kiránduló és a motoros szezon, de vannak, akik szeretik a kettőt ötvözni. Azonban a békés gyalogos túrázók és az erdei élővilág számára is rendkívül zavaró lehet, ha a turistaösvényeken például kilométerekről is hallható, berregő terepmotorosok tűnnek fel. Mégis talán olvasóink számára sem ismeretlen ez az élmény. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságánál (BNPI) érdeklődtünk, hogy milyen szabályai vannak a hangos technikai sport gyakorlásának a Miskolc közeli Bükk-hegységben.

Károsítja az élővilágot

A BNPI működési területe rendkívüli vonzerővel bír a technikai sportok szerelmesei számára. Nem kivétel ez alól a terepmotorozás sem, amely a legkomolyabb természetkárosítással, illetve a védett és fokozottan védett – főként madár – fajok zavarásával járó sporttevékenység. Ennek ellenére a nemzeti parkban időről időre megjelennek két-tizenöt fős olyan terepmotoros csoportok, főleg a Bükk-hegység alacsonyabb régióiban – válaszolta megkeresésünkre a BNPI összefoglalója alapján Várhelyi-Szomszéd Eszter, a BNPI Ökoturisztikai és Környezeti Nevelési Osztály vezetője.

Zajos tevékenységük következtében fokozottan védett növények károsodnak és madárfajok fészkelései hiúsulnak meg, sőt értékes gyepeket szaggatnak fel. Nem utolsó sorban, száguldozásaikkal veszélyeztethetik a turistautakon közlekedő kirándulókat – részletezték.

Balesetveszélyes

A motorozással kapcsolatban nemcsak a nemzeti park részéről merül fel kifogás, az erdő-, és vadgazdálkodási szempontból sem kívánatos.

A zajongás okozta stresszfaktor mind a fajok állományára, mind pedig az egyedekre, azok egészségi állapotára és kondíciójára is negatívan hat. A zavart területről a vad egyértelműen elmenekül, ezzel ellehetetlenítve a vadgazdálkodási tevékenységet. A későbbiekben pedig óvatosabbá válik, így nehezebb az állomány megfigyelése, felmérése, szükség szerint kezelése, gyérítése. A megzavart vad menekülése következtében  megnőhet a vad-gépjármű ütközések száma – olvasható az Országos Magyar Vadászati Védegylet honlapján.

Akár 300 ezer is lehet

Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény 92/A. paragrafusa szerint az erdőben quaddal, terep-motorkerékpárral, segédmotoros kerékpárral, valamint motorkerékpárral közlekedni tilos – hangsúlyozták. Ellenkező esetben akár 300 ezer forintos természetvédelmi bírság sem ritka – tudtuk meg az Országos Magyar Vadászati Védegylet leírásából.

A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 38. paragrafusa alapján a védett természeti területeken a közösségi és tömegsportesemények rendezéséhez, sportversenyhez, technikai jellegű sporttevékenység folytatásához pedig a természetvédelmi hatóság engedélye szükséges. Ennek hiányában szintén természetvédelmi bírság szabható ki a rendőrség részéről – adta hírül a BNPI.

Bejelenthetik őket

A nemzeti park teljes működési területén a természetvédelmi őrszolgálathoz tartozó technikai sporttevékenység-ellenőrző szolgálatok végzik többek között az illegális terepmotorozás ellenőrzését. Ez kiterjed a bükki törzsterületen kívüli vidékekre – például Mátra, Lázbérc, Tarnavidék, Zemplén – is – sorolta a nemzeti park.

Kérnek minden természetbe látogatót, hogy amennyiben terepmotoros jelenlétet észlel, jelentse be a BNPI Természetvédelmi Őrszolgálatát készenléti telefonszámán, a +36 30 861-3808 – on. Munkanapokon 8-tól 16.30-ig, szabad- és munkaszüneti napokon pedig 8 és 19 óra között fogadják a hívásokat – tájékoztattak.

Egy válasz

  1. Azért bXi még lehet az asszonnyal a susnyásban ha megkívánjuk egymást, vagy már az is tilos? Csak mert a Aggteleki Nemzeti Park buzgómócsing „réndzsörei” már azért is bepofáztak tavaly, mert elmentem futni egy kört. Szerintük a futás az sport. Sporttevékenységet pedig az ő engedélyük és tudtuk nélkül SENKI NEM VÉGEZHET a területükön. A cikk alapján úgy látom, a Bükki Nemzeti Park emberei is túltolják a természetvédelmet. Valahol igazuk van, de csak valahol… Vannak helyek, ahová pl. kenuval nem evezhetsz be a Bodrogról engedély nélkül, meg még nyakon is basznak ha véletlenül ilyen területre tévedsz, mondván károsítod a környezetet. Egy kenuval, baszod… Egy kibaszott kenuval… A természetvédelmi őrök meg ugyanott nyugodtan közlekedhetnek a FÜSTÖT ÉS OLAJAT okádó, ezer éves kétütemű csotrogány csónakmotorjaikkal. Azzal nincs gond. Elmentek ti a picsába, kedves „sötétzöldek”, Rózsa Sanyival meg az agyhalott testvérével az élen!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Legfrissebb

Friss kommentek

Népszerű