Nyáry Krisztián: Ruandában a poloskázás népirtáshoz vezetett

 

„A mai ünnepi összesereglés után jön a húsvéti nagytakarítás. Átteleltek a poloskák. Felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat” – mondta Orbán Viktor, aki közölte azt is, felszámolják az árnyékhadsereget, a „brüsszeli kegyencek (…) túl régóta vannak itt, túl sok mindent éltek túl.”

Nyáry Krisztián író, könyvkiadó a ruandai példán mutatta be, hova vezet a poloskázás.

Felidézte, hogy a hutu nemzetiségű Dr. Léon Mugesera egyetemi oktató, a Nemzeti Köztársasági Mozgalom a Demokráciáért és Fejlődésért nevű párt politikusa egy 1992-es beszédében az ország gazdasági válságnak felelőseiként a tuszi népcsoport tagjait jelölte meg.

„Őket egyebek mellett poloskának nevezte, akiket legjobb lenne kitelepíteni Etiópiába, vagy más külföldi országba” – idézte fel Nyáry. A liberális ellenzék tagjainak is ugyanezt a sorsot szánta, és hozzátette, jobb, ha maguktól mennek, „különben a kártevőkkel szembeni önvédelemből más módon fognak megszabadulni tőlük.”

A beszédről hangfelvétel készült, többször lejátszották a szélsőséges hangvételű hutu rádióban, ahol a műsorvezetők „poloskairtást” követeltek – írta.

Ez odáig fajult, hogy 1994-ben a rádió felhívására a hutu szélsőségesek népirtásba kezdtek a tuszik és a liberálisnak gondolt ellenzékiek ellen.

Mugasera ekkor már Kanadában élt, ahol menekültstátuszt majd állandó tartózkodási engedélyt kapott, kanadai egyetemén politikai üldözöttként tartották számon.

Pár évvel később viszont a népirtást kivizsgáló bizottság a „tettlegességet megelőző uszítás” bizonyítékai közé sorolta az ő beszédét is.

Ekkor a québeci tartományi, később a kanadai szövetségi bíróság is kimondta, hogy beszédével aktívan hozzájárult a tömeggyilkosságokhoz, ezért egyike a népirtásért felelős politikusoknak, később kitoloncolták az országból. Ruandában 2016-ban életfogytiglanra ítélték népirtásra való felbujtásért.

photo_camera León Mugasera 2012-ben Fotó: STEVE TERRILL/AFP

„Esete hozzájárult, hogy azóta magára valamit is adó vagy legalábbis óvatos afrikai diktátor, vagy a hatalom megragadására készülő népvezér kínosan kerüli, hogy ellenfeleit poloskáknak nevezze”– írta a Facebookon Nyáry Krisztián.

3 Responses

  1. ” NEM TUDOK ANNYIT ZABÁLNI , MINT AMENNYIT OKÁDNI SZERETNÉK ! ” mondta Max Liebermann német festö a nácik 1933 -as fáklyás felvonulását látva .
    Ettöl pontosabban en sem tudom elmondani azt amit ereztem amikor a Duna TV – en Orban Viktor beszedenek reszleteit hallgattam . Csak döbbenten fogtam a fejem és szegyeltem magam , hogy Magyarorszagnak ilyen miniszterelnöke van . Sikerült leküzdenie magat TRUMP szintjere .

  2. Baranyi Ferenc

    Tudod-e, mit teszel?
    Mikor csalóra adod a voksod:
    tudod-e, mit teszel?
    Mikor a karvalyt hattyúnak mondod:
    tudod-e mit teszel?
    Mikor sugárként hódolsz a ködnek:
    tudod-e mit teszel?
    Mikor nem sírsz, ha másokat ölnek:
    tudod-e mit teszel?
    Mikor gyáván vagy színlelve tapsolsz:
    tudod-e mit teszel?
    Mikor botlás csak, hogy igazat szólsz:
    tudod-e mit teszel?
    Mikor mosolygod csak, ami sanda:
    tudod-e mit teszel?
    Mikor süketvak vagy készakarva:
    tudod-e mit teszel?
    Mikor nem hallod kételyedet meg
    s nem nézed azt, mi kínos szemednek:
    tudod-e mit teszel?
    Ha tudod – sírig élj megvetésben.
    Ha nem – megbocsát Isten.

    De én nem.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Zsófia-kilátó webkamera

Zsófia-kilátó webkamera

Legfrissebb

Friss kommentek

Népszerű