
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Agrárkamara elnöke, Taskó József szerint a gazdák minden erejükkel védekeznek, hiszen a vírus terjedése hosszú távon komoly problémákat jelenthet nemcsak a gazdálkodók számára.
Fotó: Cseh Gábor / Forrás: Vas Népe/A kép illusztráció
Ha megjelenik a száj- és körömfájás, minden állatot le kell ölni
Lehet, és kell is védekezni a járvány ellen. Ötven évvel ezelőtt volt utoljára, nekem még vannak róla gyerekkori emlékeim. Az egy nagyon kemény időszak volt az állattartóknak
– nyilatkozta Taskó József a boon.hu-nak.
Ahol megjelenik akár egyetlen állaton is ez a betegség, ott az egész állományt ki kell irtani. Ez komoly gazdasági kár és nem csak a gazdálkodók, hanem az ország számára is, hiszen a húsmarha és a tejtermék is exportáru alap.
Még a járművek kerekeit is fertőtlenítik
Borsod-Abaúj-Zemplénben sok nagy telep és kisebb családi gazdaságok is vannak. Egy nagyobb telep több száz vagy akár ezer tejelő tehenet is tart, zömében zárt körülmények között, ahol egyszerűbb a védekezés.
A tejelő teheneket tartó telepek mellett vannak húsmarha tartó telepek is. Az agrárkamara vármegyei elnöke maga is érintett, hiszen húsmarhával is foglalkozik, most a gazdaságuk összlétszáma borjúval együtt nagyjából 700 állatot számlál.
Meg van határozva, hogy milyen tartási módot kell alkalmazni, milyen telepfertőtlenítési rendszert és teleplátogatási feltételeket kell működtetni. Fertőtleníteni kell a beérkező és a kimenő járműveket is. A dolgozóknak is át kell öltözniük, lábbelit kell fertőtleníteni
– beszélt az elnök a védekezés módjairól.
Mindenki nagyon odafigyel, és szigorúan betartja ezeket a szabályokat. Ennek azonban nagy az anyagi vonzata, hiszen a fokozott védelmi intézkedések komoly költségeket jelentenek a gazdaságok számára.
Ha nem sikerül megállítani a járványt, az árak is emelkedhetnek
Mindent megteszünk azért, hogy megállítsuk a problémát, és bízunk benne, hogy nem terjed át más telepekre. Hosszú távon mindenki megérezné a hatását, akár a tejtermékek árának emelkedésében.