Mindeközben Ursula von der Leyen teljesen észrevétlenül kiforgatta négy sarkából az EU-t
Amíg mindenki Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborújára és külpolitikai 180 fokos irányváltására figyelt, Ursula von der Leyen teljesen észrevétlenül kiforgatta négy sarkából az EU-t. Az Európai Bizottság elnöke sorra kötött újabb és újabb kereskedelmi megállapodásokat a világ országaival, hogy egyszerre csökkentse a kontinens kitettségét, valamint új piacot szerezzen az uniós cégeknek a vámfüggöny mögé vonuló Egyesült Államok helyett.
Emellett pedig az uniós versenyképesség javítására sorra jelenti be a reformokat az uniós végrehajtó testület a gazdaság különböző területein.
Január legvégén mutatta be von der Leyen a Versenyképességi Iránytűt, amely menetrendet szab az uniós gazdaságátalakítási törekvéseknek, azóta pedig több mint 10 jelentős szabályozásról döntöttek: többek között megjelent az omnibusz szabálycsökkentési tervezet, lefektették a Tiszta Ipari Megállapodás (Clean Industrial Deal) nevű támogatási program alapját, elindult az acél- és a járműipari szereplőkkel a stratégiai dialógus, valamint a villamos energiapiac új árszabályozási javaslata is.
Csütörtökön pedig átment az EU új védelmi finanszírozási reformjáról szóló tervezet is az Európai Tanács rendkívüli csúcstalálkozóján, ami akár 800 milliárd eurónyi támogatást is jelenthet a katonai kiadásoknál.
A legizgalmasabb, legkevésbé látványos bizottsági törekvés a kereskedelmi lehetőségek kiszélesítése, amelyben csak az elmúlt négy hónapban mintegy 2 milliárd fős új piachoz került közelebb az Európai Unió.
A legnagyobb áttörést a Dél-amerikai Közös Piac (Mercosur) országokkal kötött megállapodás, és az Indiával kialakítandó szabadkereskedelmi egyezség új tárgyalásai jelentik.
A Mercosur piac jelentős lehetőségeket kínál az Európai Unió számára, különösen az export terén: 2023-ban az uniós vállalkozások összesen 56 milliárd euró értékben exportáltak árukat, és 2022-ben 28 milliárd euró értékben nyújtottak szolgáltatásokat a Mercosur négy alapító országának.