Trump 35 000 katonát vonhat ki Németországból, és akár Magyarországra is telepítheti őket

Telegraph információi szerint Donald Trump azt fontolgatja, hogy csapatokat von ki Németországból, és azokat „az Oroszországgal szoros kapcsolatot ápoló Magyarországra csoportosítja át”. A lap szerint az elnök azt mérlegeli, hogy mintegy 35 000 fős aktív állományt vonjon ki Németországból, ami „tovább rontaná az Egyesült Államok és Európa kapcsolatait”.

Az amerikai elnök, aki többször is figyelmeztetett arra, hogy Európának jobban el kell köteleznie magát védelmi képességei mellett, egyre frusztráltabb, hogy a kontinens „háborút szorgalmaz” – mondták a Telegraph washingtoni forrásai. Németországban most nagyjából 160 000 aktív szolgálatot teljesítő alkalmazott állomásozik az Egyesült Államokon kívül, akiknek nagy része Németországban van.

Amerikai katonák a bajorországi Grafenwöhrben, az Egyesült Államok hadseregének legnagyobb európai bázisán 2022 tavaszán
photo_camera Amerikai katonák a bajorországi Grafenwöhrben, az Egyesült Államok hadseregének legnagyobb európai bázisán 2022 tavaszán Fotó: ARMIN WEIGEL/dpa Picture-Alliance via AFP

Brian Hughes, az Egyesült Államok nemzetbiztonsági szóvivője azt mondta: „Bár semmilyen konkrét bejelentés nem várható, az amerikai hadsereg mindig fontolgatja csapatok átcsoportosítását szerte a világon, hogy a legjobban kezelje az érdekeinket fenyegető jelenlegi veszélyeket”.

A lap szerint azért merült fel Magyarország neve a katonák új állományhelyeként,
mert Trump egy terv szerint a magasabb védelmi kiadásokkal rendelkező NATO-tagországokat részesítené előnyben. Az amerikai elnök többször is bírált számos a NATO-tagállamot, amiért nem teljesítik a most 2 százalékos kiadási célt, mert szerinte ez az egyenlőtlenség méltánytalan terhet ró az Egyesült Államokra.

A lap felidézi: első elnöksége alatt Trump csaknem 12 000 katona kivonását rendelte el Németországból, ezt azonban az elnökváltás után Joe Biden leállította. Megemlítik azt is, hogy a következő német kormányt alkotó CDU és SPD megállapodott abban, hogy lazítanak az ország alkotmányban foglalt adósságszabályán, ami 1000 milliárd eurónyi védelmi és infrastrukturális kiadást tesz lehetővé.

J. D. Vance alelnök a februári CPAC-konferencián azt mondta, hogy Amerika átgondolhatja katonai jelenlétét Németországban, és folyamatos védelmi kötelezettségvállalásait Berlin szólásszabadságra vonatkozó álláspontjához köti, sérelmezve, hogy Németországban „börtönbe zárnak egy tweet közzététele miatt”.