Gólyavédelmi Központ. Az egykori zsinagógában a Tokaji borvidéken

A Tokaji borvidék turisztikai projektje nemzetközi sikert aratott, miután bekerült a világ három legjobbja közé a berlini Green Destinations TOP100 Award versenyén a Természet és Táj kategóriában.

A Tokaj Borvidék Fejlődéséért Nonprofit Kft. által benyújtott bodrogkeresztúri kezdeményezés különlegessége, hogy középpontjában nem a megszokott borászati témák, hanem a helyi fehér gólyák védelme áll.

A projekt főszereplője Fülöp, a település egykori ikonikus gólyája, aki 2006-tól 2018-ig élt Bodrogkeresztúron, és szokatlan módon tizenkét télen át Magyarországon maradt a vándorlás helyett. A madár tragikus halála – egy villanyvezetéknek repült – után valóságos kultusz alakult ki körülötte, ami turistamágnesként működik a régióban.

Az ITB Berlin idegenforgalmi kiállításon átadott díjat Rozgonyi István, Bodrogkeresztúr polgármestere és Nagy Júlia, a Green Destinations magyarországi képviseletének ügyvezetője vette át. A nemzetközi zsűri által odaítélt elismerés különösen értékes, hiszen olyan versenytársakat sikerült megelőzni, mint Japán, Tajvan, Szlovénia vagy az Egyesült Államok projektjei. A kategória első helyezettje egyébként mexikói, a második pedig ausztrál kezdeményezés lett.

“A díj hatalmas megerősítést jelent számunkra, hogy jó úton haladunk,” – nyilatkozta Rozgonyi István a díjátadón, kiemelve, hogy a projekt nemcsak a gólyák, hanem a helyi közösség számára is értéket teremt, és erősíti Bodrogkeresztúr turisztikai vonzerejét.

A település komolyan veszi a gólyavédelmet és a hozzá kapcsolódó ökoturisztikai lehetőségeket. Varga Katalin helyi önkéntes részletes statisztikákat vezet a gólyaállomány változásairól. A Bodrogkeresztúr Jövőjéért Egyesület évente megrendezi a “Fülöp, a gólya” futóversenyt Fülöp névnapján, a Zöld kör pedig környezeti nevelési központot hozott létre kifejezetten a gólyák bemutatására. A település turisztikai programjai között szerepel az évente megrendezett gólyagyűrűzés is, sőt, a helyi Füleky Pincészet az egyik borát is Fülöpről nevezte el – ügyes marketingfogással ötvözve a régió két fő vonzerejét.

Fülöp, a gólya táborhoz kapcsolódó vízi turisztikai programok a Bodrog és a Bodrogzug élővilágát mutatják be az érdeklődőknek. A www.bodrogkeresztur.eu oldalról letölthető mobilalkalmazásban pedig településséta keretében ismerhetik meg a látogatók a terület természeti értékeit.

Ez a nemzetközi elismerés nem az első a borvidék számára. Tavaly Tokaj település elnyerte az ENSZ Turisztikai Világszervezetének Best Tourism Villages díját is. A mostani siker jól mutatja, hogy a fenntartható turizmus terén a kisebb magyar települések is képesek világszínvonalú projekteket létrehozni – akár rendhagyó, nem hagyományos turisztikai vonzerőre építve.

Érdeklődők a bodrogkeresztúri fenntarthatósági kezdeményezésekről és Fülöp történetéről az I-DEST.COM weboldalon tájékozódhatnak részletesebben.