
Jogalap nélküli elszakítás: végre hazavihették kórházba zárt gyermeküket a szülők; Alakszai háborog
Féléves jogi csatározás, hatósági packázás és egy kétségbeesett anya nyilvános szereplése kellett ahhoz, hogy egy kisbaba végre hazatérhessen szüleihez. Az ügyet a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) karolta fel, aminek nyomán a borsodi főispán személyesen avatkozott be.
Hogyan tartsunk bent egy egészséges csecsemőt jogalap nélkül?
Mariannának orvosai korábban azt mondták, soha nem lehet gyermeke. Aztán 2024 februárjában mégis várandós lett, majd szeptemberben koraszülöttként világra jött kisfia. A család épp költözés közben volt – a férj munkahelye szolgálati lakást biztosított számukra, aminek kulcsát a szülést követő két hétben már meg is kapták.
A kórház azonban nem engedte haza a babát, először arra hivatkozva, hogy “bizonytalan”, hová vinnék. Hatósági határozat ekkor nem született, ami azt jelenti, hogy a gyermek benntartása jogalap nélkül történt. Hiába költöztek be a szülők az új otthonukba, a kórház továbbra sem adta ki a gyermeket, továbbra is hivatalos indoklás nélkül.
A kálvária októberben folytatódott, amikor a védőnő és a családsegítő váratlan látogatást tett a költözködés közepén lévő családnál. Alá akartak íratni Mariannával egy papírt – olvasás nélkül –, amely szerint ő maga kérte volna a gyermekvédelem bevonását. Az anyuka ezt visszautasította, amire gyakorlatilag fenyegetést kapott: nem kaphatja vissza a kisfiát, mivel “nem működik együtt” a hatóságokkal.
A hivatalos nevelésbe vételi eljárás csak októberben indult el – két hónappal a gyermek születése és kórházban tartása után. A decemberi gyámhivatali határozat végül állami gondozásba vette a babát, annak ellenére, hogy:
- semmilyen bizonyíték nem volt Marianna szülői alkalmatlanságára
- a család lakhatását rendben találták
- az apát türelmes, szeretetteljes szülőként jellemezték, aki naponta látogatta gyermekét
A gyermeket ezután átszállították a kórház “gyermekotthonnak” átnevezett részlegére. Ettől kezdve a szülők már csak kéthetente, egy-egy órára láthatták a kisbabát, aki a féléves elszakítás után már fel sem ismerte édesanyját.
Nyilvánosság és jogvédők – így változott meg hirtelen a helyzet
Marianna a TASZ segítségét kérte, az ügy januárban bíróság elé került. Az édesanya a Partizán műsorában is beszélt helyzetükről, felhívva a figyelmet, hogy az országban mintegy 300 hasonló sorsú kisbaba található, akiket ismeretlen okból tartanak kórházban. A nyilvánosság ereje és a jogvédők munkája végül meghozta az eredményt: március elején Marianna hazavihette kisfiát.
Az ügy nyilvánosságra kerülése után nem kellett sokat várni a hivatalos reakcióra. Alakszai Zoltán, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye főispánja közleményt adott ki. A fő célpont
a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet lett.
Korábban írtuk
Alakaszai. A TASZ erősen hiányos esetleírásaira


Demkó Dóri, Bajusz Gábor
Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni – azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
A mi tösgyökeresünk megszolgálja a gazdáinak a pozíciót…
De ha jól értem Zotyó, akkor miután a tasz kiteregette, hogy jogtalanul nem adtátok oda a szülöknek a gyereket, gyorsan felülbiráltátok magatokat és mégis megkapták a szülők…És még te nyitsz nagyxát te xki…