Tyereskova első nő volt a világűrben: most Katy Perry egy nőcsapattal vág neki

A popkultúra jelességeiből álló hölgycsapat irányítja Jeff Bezos milliárdos rakétájának következő űrrepülését. A tavaszra tervezett, 11 perces szuborbitális repülés kiváló reklám a kereskedelmi űrhajózás fellendítéséhez.

Katy Perry a Superbowl meccsen. Akkor még csak díszletek között szállt az űrbe

Forrás: Getty Images

Fotó: Tom Hauck

Személyes élményként ma már kevesen emlékezhetnek rá, hogy Valentyina Vlagyimirovna Tyereskova szovjet űrhajós volt az első nő a világűrben. 1963. június 16-án a Vosztok–6 fedélzetén szállt fel, 48-szor megkerülte bolygónkat, és három nap után sikeresen visszatért. (Tyereskova neve egyébként 2020-ban újra ismert lett: ő terjesztette be az orosz parlamentben azt az alkotmánymódosítási javaslatot, amely lehetővé tette, hogy Vlagyimir Putyin megszakítás nélkül harmadszor is elnök lehessen.)

Most a bizniszről van szó. Bezos, a világ egyik leggazdagabb embere bejelentette, hogy hat évtizeddel Tyereskova után kizárólag nőkből – női sztárokból – álló személyzet lesz a Blue Origin rakéta következő űrrepülésén.

Forrás: Blue Origin

A hatfős stáb tagjait Lauren Sánchez újságíró – aki történetesen Jeff Bezos menyasszonya – válogatta össze Katy Perry popsztárral. Társuk lesz a repülésen Gayle King ismert televíziós műsorvezető, Amanda Nguyen polgárjogi aktivista, Kerianne Flynn filmproducer, valamint Aisha Bowe, a NASA volt rakétatudósa. Perry egyébként már nagy visszatérésekor is egy női, sőt bionikus női világról álmodott:

Ez a 11. emberi repülés a New Shepard programban, és Tyereskova szovjet űrhajós 1963-as egyedüli űrrepülése óta ez az első kizárólag nőkből álló repülőszemélyzet, hangsúlyozza az űrvállalat közleménye.

King, aki a CBS Mornings hírműsor társműsorvezetője, csütörtökön le is játszott egy videót a reggeli adásban az űrrepülésről, közölte, hogy

nem mehetsz oda úgy fel, hogy változatlanul térj vissza.

Nguyen és Bowe korábban a NASA munkatársa volt. Bowe 2011-ben kutatáson és az utolsó űrsiklóküldetésen dolgozott, Nguyen pedig asztrofizikusként a szexuális erőszak túlélőinek szószólója lett. Őt jelölték Nobel-békedíjra és a Time év emberének is.

A Blue Origin Nguyent az első vietnámi és délkelet-ázsiai női űrhajósként úgy mutatta be, hogy repülése „az Egyesült Államok és Vietnám közötti megbékélés szimbóluma, és rávilágít a tudományra, mint a béke eszközére”.