Mennyit ér egy friss diploma? – Bruttó 700 ezer forintos kezdő fizetés már szinte alap        
Group of business executives discussing over laptop at their desk in the office

A friss diplomások soha nem látott ütemben szállnak versenybe a legjobb állásokért, miközben bérigényeik is egyre merészebbek. A WHC Csoport szakértői elemzése szerint a logisztika, a pénzügy, az építőipar és az informatika területén már nem ritka a bruttó 700 ezer forintos kezdő fizetés, sőt, olyan eset is előfordul, hogy a pályakezdők többet kérnek, mint a tapasztaltabb kollégák.

Magyarország egyik vezető HR-szolgáltatója, a WHC friss elemzésében a pályakezdők munkaerőpiaci helyzetét vizsgálta. A vállalat 2024-ben gyűjtött adataiból egyértelműen megmutatkozik, hogy a diploma továbbra is elengedhetetlen a legtöbb munkáltató számára, miközben egyre több cég hajlandó alacsonyabb bérrel már a végzettség megszerzése előtt alkalmazni a fiatalokat, majd a diploma megszerzése után biztosítani számukra béremelést. A legkeresettebb területeken – a logisztikai, pénzügyi, építőipari és informatikai szektorban – a belépőszintű pozíciókban a pályakezdők jellemzően bruttó 500 és 700 ezer forint közötti bérigénnyel indulnak.

Margitics Ákos, a WHC szövetkezeti-szolgáltatás üzletágvezetője szerint a munkaerőpiac jelenlegi helyzete kedvez a pályakezdőknek. „A cégek keresik azokat a fiatalokat, akik talpraesettek, lelkesek és jól el tudják adni magukat. Mivel az elvárások magasak, de a bérek még mindig alacsonyabbak, mint a tapasztaltabb kollégák esetében, a friss diplomások könnyebben találnak lehetőséget. Ez egy kiváló időszak számukra, hogy megvessék a lábukat a munka világában” – mondta el a szakember.

A pályakezdők rendkívül aktívak a munkaerőpiacon, és míg egyes pozíciókra nagy a túljelentkezés, vannak olyan munkakörök, ahol kifejezetten őket részesítik előnyben. A logisztikai és beszerzési területeken például a legnépszerűbb állások közé tartozik a logisztikai ügyintéző, beszerzési asszisztens és fuvarszervező, ahol az alapbérigény bruttó 600 ezer forint körül alakul, de a már gyakornoki tapasztalattal is rendelkezők akár bruttó 700 ezer forint körüli fizetést is elvárnak.

A pénzügyi szektorban a pályakezdők vidéken jellemzően bruttó 450 ezer, Budapesten pedig bruttó 500-600 ezer forintos fizetési igénnyel indulnak, ami sok esetben meghaladja a tapasztaltabb kollégák elvárásait. Az építőipar továbbra is vonzó célpont a friss diplomások körében. Számukra a műszaki előkészítő vagy tervező pozíciók jelenthetik a belépési lehetőséget, amit bruttó 500-600 ezer forintos kezdőbérrel jutalmazhatnak a munkáltatók. Az informatika területén a legnépszerűbb kezdő pozíció a szoftvermérnök, ahol a pályakezdők többsége bruttó 600-700 ezer forintos bérigénnyel indul.

A trendek egyértelműen azt mutatják, hogy a munkaerőpiac egyre inkább nyitott a fiatal tehetségekre, hiszen friss szemléletet, naprakész digitális tudást és rugalmasságot hoznak a szervezetekbe. A szakmai tapasztalattal rendelkezők előnyben vannak, hiszen ők már akár bruttó 700 ezer forintos kezdőfizetést is elérhetnek, különösen akkor, ha az angol mellett más idegen nyelven is beszélnek.

 

 

A WHC Csoportról

A 100 százalékban magyar tulajdonú WHC 1990-es indulása óta a közép-európai régió egyik legjelentősebb HR szolgáltatójává vált. Tevékenysége folyamatos bővítésének köszönhetően immár 10 országban van jelen, 35 irodával. Szakemberei teljeskörű szolgáltatást nyújtanak az ügyfeleknek, melynek része a munkaerő-közvetítés, a munkaerő-kölcsönzés, valamint a diák-, nyugdíjas- és kismama-szövetkezeti foglalkoztatás, a HR outsourcing és bérszámfejtés is. A cégcsoport célja, hogy a munkaerőpiac szereplőinek összekötésével magas színvonalú, innovatív HR szolgáltatásokat kínáljon a vállalatok számára, a munkavállalóknak pedig gyors segítséget nyújtson a számukra legmegfelelőbb álláslehetőségek megtalálásában. A WHC Családbarát Munkahely-, valamint négyszeres Kincentric Legjobb Munkahely díjas nagyvállalat.