
Fotó. Borsodban halnak meg a leghamarabb az emberek.
Csöbör Katalin országgyűlési képviselő az intézmény félévszázados fennállást méltatta, valamint a GYEK energetikai korszerűsítését is kiemelte beszédében. Hozzátette azt is, hogy a várólistákon jelenleg fele annyian vannak, mint amikor átvették a kormányzást. Idén 5 milliárd forint áll rendelkezésre, hogy a várólisták tovább csökkenjenek. Az országgyűlési képviselő szóvá tette azt is, hogy már nincs pénzügyi akadálya ennek.
A GYEK intézeti gyógyszertára európai szinten is etalon lett
Ezt követően dr. Révész János, az Országos Kórházi Főigazgatóság főigazgatója mondta el köszöntő beszédét, amiben 2018-ig kanyarodott vissza, amikor az első bejárás megtörtént azért, hogy felmérjék az aktuális állapotát a GYEK-nek. Az azóta eltelt időben huszonöt nagy értékű beruházás történt, amelyek közül kiemelte az intézeti gyógyszertárat, amely teljes területét felújították, és ami jelenleg országos szinten, de talán európai viszonylatban is etalonnak számít. Ahogy a sterilizáló helyiség is.
Számos egyéb komfortjavító intézkedést tettünk
– tette hozzá.
- klímaberendezések formájában,
- kórterem felújítások formájában,
- az anyaszállás megújításának formájában
és ezt még hosszan sorolhatnám. Példátlan az a beruházási érték, ami az elmúlt öt évben létrejött a GYEK-ben, ez nyolc milliárd forint volt
– fogalmazott a főigazgató. Hozzátette, reméli ez a fejlesztési ütem tovább folytatódhat a jövőben is.
A GYEK orvosi ellátását a legmodernebb felszerelések segítik
Az ünnepélyes eseményen végül dr. Zsákai Zsolt, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kórház és Egyetemi Oktatókórház főigazgatója beszélt arról, hogy ami itt a GYEK-ben eddig történt, az a remény, a jövő és az együttműködés élő példája. Az ország egyik legfontosabb gyermekegészségügyi intézménye egy olyan hely lett, ahol a legmodernebb orvosi ellátás, a tudomány és az elhivatottság egyesül. A főigazgató kiemelte, hogy a gyógyítás fejlesztése mellett, az energetikai korszerűsítéseknek köszönhetően mintegy 35 százalékos energiafelhasználás csökkenést értek el.
A fenntarthatóság jegyében ezzel a jövő alapjait is leraktuk – fogalmazott.
Az ünnepélyes átadó eseményen tiszteletét tette Tóth-Szántai József, Miskolc város polgármestere, és természetesen jelen volt a GYEK részéről dr. Ormay Cecília főorvos is.
Videós tartalmaink továbbra is megtalálhatóak a YouTube csatornánkon.
Szép dolog az energetikai korszerűsítés. Pláne azoknak, akik csinálták. Mert ugye mennyibe került és az mikorra térül meg, na az egy másodlagos, de érdekes kérdés. Van itt azonban egy súlyosabb kérdés, hogy van-e elég orvos, ápoló, személyzet a GYEK-ben? Van? Akkor jó…
Ha ez igaz, akkor Borsodban a férfiak átlagosan 6, azaz hat évig terhelik az állami büdzsét nyugdíjasként!!!!! Ez igen. Miről beszélünk?!
Elon Musk közreműködésével szétverte az USA külföldön nyújtott támogatásait irányító ügynökséget Donald Trump, aki ezzel a tekintélyelvű vezetőknek kedveskedett, civil szervezeteket lehetetlenített el, és rombolta Washington befolyását a világban.
Gyerekek gyógyítása, aknák felszedése, ivóvízhez hozzáférés: kuka – Orbán Viktor ennek örül
Bächer Iván: Farsangi fánk
Egy kedves barátomat úgy hívják, hogy Nagykovácsi Pál. Ez a Pali ma már egy jól menő vegyesvállalat igazgatója, derék családapa, munkába temetkezett komoly férfiú. Ez azonban nem volt mindig így.
Akkoriban, amikor ez még nem volt így, valamikor akkor, amikor a viharos ifjúság már kifulladni indult, ez a Pali elhatározta, hogy rendez még egy hatalmas farsangi bált, a bálra pedig készít farsangi fánkot is.
A történethez tudni kell, hogy bizonyos nagymama-elhalálozások folyományaként Pali barátom egy sötét, de hatalmas, háromszobás, Jókai téri bérleményben élt, tőle akkoriban már emancipálódni készülő feleségével, továbbá két elhagyott egyetemista barátnővel, egy erdélyi és egy kárpátaljai menekülttel, egy pszichológus autószerelővel, pár kósza gyerekkel, és egy nyolcfős haladó angol nyelvtanfolyammal. Ehhez jöttek a farsangi vendégek.
Az összeforrt közösség már napokkal a kitűzött februári szombat előtt munkához látott, egy kedves maniako-depressziós művészettörténész unokahúg három nap alatt hétszer átrendezte a lakást, annak minden asztalára, polcára, falára, zugába gyertyákat helyezett, majd miután ezzel végzett, adott egy pár órás sírógörcsöt, ezalatt a többiek takarítottak, üvegvisszaváltottak, vásároltak, főztek, Pali pedig áhítatosan veselkedett a farsangi fánknak, beszerezte a hozzávalókat száz főre: 5 kg lisztet, 6 tojást, 6 dkg vajat, 5 dkg porcukrot, 4 liter tejet, 1 liter rumot (csak 2 dl került a fánkba), 8 dkg élesztőt és 1 liter olajat. Lekvárral nem kellett gondolni, mert az erdélyi barát nagymamája küldött nyolc üveg csipkeízt.
Délután, amikor még alig lézengtek harmincan a lakásban, Pali egy jókora vájdlingban felfuttatta az élesztőt némi tejjel és cukorral. Futás közben kiszaladt az Opera étterembe négy sörre egy szociológus lánnyal, aki két hónapja, amióta a férje leugrott újságért, szintén a Nagykovácsi-lakás vendégszeretetét élvezte. Miután ezzel végzett, Pali visszasietett a Jókaiba, ahol a vendégek egy része éppen beöltözött szegény nagymama hátrahagyott réklijébe. A házigazda, aki már rég túl volt jón és rosszon, egy kulturális építőtáborozás alkalmával beszerzett óriási fateknőben megkezdte a tészta gyúrását: a lisztet, a tojások sárgáját, a vajat, a porcukrot és a rumot gyúrta, gyúrta és gyúrta, s csak akkor akadt meg egy kicsinyt, amikor Kispé, aki ma már komoly vállalkozó, fölverte a fehérjét és szétkente néhány esztéta kislány fején, válaszul pedig a depressziós művészettörténész hölgy – egyetemi oktató ma már – belevágta a nagymama nagyestélyijében pompázó Kispét a térelválasztóként is funkcionáló konyhaszekrénybe, minek következtében a szekrény ötven pohárral, hatvan tányérral és egy részeg mérnökkel együtt belezuhant a térbe.
Ezután Pali pár órát kelesztette a teknőben a tésztát, s mire elmentek a mentők, akik elsősegélyben részesítették Lackó doktort, aki a lépcsőházban elfelejtette bevenni a kanyart, és az üvegablakon át lépett ki a félemeletről, addigra már ki is szaggatta a pogácsákat a rendíthetetlen nyugalmú házigazda, és a hatalmas serpenyőben szépen sütötte és sütötte kifelé a fánkokat, miközben egy szűkszavú Beszélős – parlamenti képviselő ma már – egy megszeppent magyar-latin szakos tanárjelölt lánykát félrevont a lakás egyik elkerített zugába, mely akció folyományaként a túlontúl is összekovácsolódott Nagykovácsi-kolónia szinte valamennyi tagja hónapokon át rend-szeres vendége lett a körzeti nemibeteg-gondozónak, és mire a kihívott rendőrök, az utcáról betévedt kósza idegenek és a járóképes vendégek is elvonultak, a konyha romjai között már csupán a házigazda, a pszichológus autószerelő és Kispé meredt fásultan a tányéron maradt három árva fánkra.
Ekkor kibotorkált a szobából egy német szakos hölgyemény, aki akkoriban a Római-parton volt büfés, így szólt: “Legalább az egyik jöjjön utánam” és visszahanyatlott a kisszoba üres ágyára.
Nagykovácsi Pál sóhajtott egy nagyot, elővett egy spárgát, úgy két méter magasan kifeszítette az ajtófélfa közé, rálógatta a három megmaradt fánkot s leszögezte csöndesen: “A vesztes megy”.
Bächer Iván
Az írás 1992. január 23-án jelent meg a Népszabadság Itthon mellékletében, és a GreGer Kiadó 1993-as Íz-lelő kötetében olvasható.