
Ahogy arról korábban a Vezess is beszámolt, nyaranta az M7-esen péntekenként mindkét irányt összevetve napi 250-300 ezer autó halad, de nem ritka a bőven 300 ezer feletti adat sem. Ezért is célszerű lesz bevezetni az intelligens leállósávokat a gyorsforgalmi utakon. Sok helyzetben tudja enyhíteni a forgalmi fennakadásokat, és a rendszer elég költséghatékony. De pontosan mi is az az intelligens leállósáv, és mire jó? Ezekre a kérdésekre is válaszolunk.
Már 2019-ben felmerült, hogy a hazai gyorsforgalmi utak, például az M7-es autópálya leállósávjait indokolt esetben megnyissák teljes értékű sávnak egy technológiai fejlesztés segítségével. Ezt akkor Mosóczi László, a közlekedési tárca államtitkára vetette fel a Magyar Nemzetnek egy háttérbeszélgetés során. Erre az Innovációs és Technológiai Minisztérium osztályvezetője, Arzt Gergely akkor azt reagálta, hogy: „Az ITM egyelőre csak elméleti lehetőségként vizsgálja az egyes autópályák leállósávjainak időszakos megnyitását.”
Külföldön már elég régóta alkalmazzák több országban is. Hogy néhány példát említsünk, az USA-ban Colorado államban hosszú évek óta használják ezt a rendszert az autópályákon, azaz, hogy bizonyos leállósávokat ideiglenesen meg tudnak nyitni teljes értékű sávnak azokban az időszakokban, amikor ezt a forgalmi helyzet indokolja. Egyes országokban az ún. C-Roads rendszert is tesztelik, amely egy önműködő intelligens megoldás. Az autók úgymond kommunikálnak a járműirányító rendszerrel, és a begyűjtött forgalmi adatok alapján valós időben tudja a rendszer megnyitni vagy épp lezárni a leállósávot.
A német autópályákon így használják a digitális táblákat, jelölve, hogy melyik sáv hogyan használható (Kép: KenWiedemann/Getty Images)
Európában is több országban kipróbálták már, a németeknél az A8-as autópályán, de a britek is több szakaszon használtak megnyitható leállósávokat, nem mindig vált be, mert az autósok sokszor nem tudták eldönteni, hogy adott időszakban éppen szabad-e használni a leállósávot, vagy nem. Az tehát kulcskérdés, hogy a közlekedőket adott időpillanatban jól informálják arról, hogy haladhatnak-e szabályosan a leállósávon.
A kép illusztráció (Forrás: NÚSZ Zrt.)
Mikor van szükség intelligens leállósávra?
Több esetben is jól jöhetne ez a megoldás: például nyaranta péntek délutánonként az M7-esen a Balaton irányába, amikor gigantikus dugók alakulnak ki balesetek vagy egyéb okok miatt. Egészen egyszerűen megnyitják a leállósávot szabályos közlekedésre, az autósok ráhajthatnak anélkül, hogy a KRESZ ide vonatkozó szabályait megsértenék. Ezzel növelni lehet az útszakasz forgalomáteresztő képességét, enyhítve a dugók nagyságát és rövidítve az eljutási időt, ezzel pedig csökkentve a helyi károsanyag-kibocsátást. Hiszen kevesebb ideig pöfögnek a járművek a dugóban araszolva, nem utolsósorban a balesetek száma is csökkenthető így.
JA.
ÜRES A KASSZA, NINCS PÉNZ BŐVÍTÉSRE, CSAK PÁLYADÍJ – EMELÉSRE FUTJA . . .
Csak gratulálni tudok annak a nagyeszűnek, aki ezt kitalálta. A magyar autósok az egyértelmű KRESZ előírásokat sem tartják be, nemhogy egy ilyen, itt lehet-ott nem lehet lehetőséget. További kérdések: – baleset esetén a kétsávos utakon balra és jobbra húzódással kell utat adni a megkülönböztetett jelzéseket használó járműveknek. Ezeken a szakaszokon ez hogy fog történni?
– a leállósáv teherbírása nem azonos a forgalmi sávokéval, ami gyors útromlást fog előidézni, mert a teherautóknak akkor itt kell haladni.
– az így létrejövő három sáv miatt a teherautók előzhetik egymást, ezáltal a forgalom semmit sem fog gyorsulni és több lesz a baleset.
Ideje volna rájönni, hogy a szakértelem és párthűség között igen nagy különbség van.
Nem beszélve arról, hogy az Isten óvja azt az autóst, aki közvetlenül a megnyitása előtt kénytelen – mondjuk műszaki okokból – kiállni a leállósávba…
Ötletszerű kormányzás.