Több tízezer ember tüntet Szlovákiában a Fico-kormány ellen

Pozsonyban és további huszonegy városban tüntetnek Szlovákiában Robert Fico kormánya ellen, számolt be a DenníkN.

A lap azt írja, hogy a tüntetést a Békét Ukrajnának (Mier Ukrajine) civil szervezet hirdette meg, céljuk eredetileg az volt, hogy felhívják a figyelmet: a kormánnyal ellentétben a polgárok szerint Szlovákia Európához tartozik, nem Oroszországhoz, de időközben egy általános kormányellenes tüntetéssé nőtte ki magát.

A pozsonyi tüntetésen 35-40 ezer ember lehetett jelen, közölte a Denník N-nel Martin Kráľovič biztonsági szakértő. Pontosabb számokat nem tudott mondani, mivel a helyszínen gyenge az internetkapcsolat, és több technológia sem működik. A szervezők szerint a tüntetők száma elérte a hatvanezret.

Pozsony.
photo_camera Pozsony. Fotó: ROBERT NEMETI/Anadolu via AFP
Pozsony.
photo_camera Pozsony. Fotó: TOMAS BENEDIKOVIC/AFP

A Békét Ukrajnának civil szervezet a pozsonyi tüntetésen távozásra szólította fel Robert Fico miniszterelnököt.

A szervezet a következő követeléseket fogalmazta meg:

  • Felszólítjuk Robert Ficót, hogy tartsa be a törvényeket, tartsa tiszteletben az intézmények függetlenségét, és folytasson transzparens kormányzást.
  • Kérjük a kormányt és a legfőbb közjogi méltóságokat, hogy utasítsanak el bármiféle együttműködést Oroszországgal, amely háborút folytat Ukrajna ellen és veszélyezteti Szlovákiát.
  • Kérjük a kormányt és a köztisztviselőket, hogy hagyjanak fel Ukrajna támadásával, amelynek Vlagyimir Putyin agressziójával kell szembenéznie.
  • Felszólítjuk a kormányt és az állam legfőbb képviselőit, hogy állítsák meg Robert Fico azon törekvéseit, hogy megváltoztassa Szlovákia külpolitikai irányultságát, ami ellentétes az EU-val és a NATO-val szemben vállalt kötelezettségeinkkel.
  • Arra kérjük Robert Ficót, a Szlovák Köztársaság kormányfőjét, hogy adja vissza mandátumát, és az országunk jövőjének érdekében mondjon le tisztségéről.

A miniszterelnök a hét elején azzal vádolta meg többek között a civil szervezeteket, hogy az általuk szervezett tüntetéseken akarják megpuccsolni a demokratikus választásokon megválasztott kormányt. Azonban erre vonatkozó bizonyítékokat a lap szerint Fico nem mutatott be, és bár összehívták a kormány biztonsági tanácsát, intézkedéseket nem fogadtak el. A tüntetések előtt Fico bejelentette, hogy újabb kibertámadás érte az állami szerveket, ezúttal az egészségbiztosítási rendszert, amit szintén a civil szervezetekkel hozott összefüggésbe a DenníkN szerint.

photo_camera Fotó: ROBERT NEMETI/Anadolu via AFP

„Az SIS azt állítja, hogy komoly információi vannak Szlovákia destabilizációjára irányuló erőfeszítésekről. Nekünk is vannak ilyen információink. A korrupció régóta destabilizálja Szlovákiát, nem a civil szervezetek, hanem önök!” – mondta a pozsonyi tüntetés egyik felszólalója, Zuzana Petkovát, az Állítsuk meg a Korrupciót (Nadácia zastavme korupciu) szervezet tagja.

De nem csak a fővárosban zajlottak tüntések péntek kora este, hanem többek között Eperjesen, Trencsénen, Nagyszombaton, Érsekújváron, Besztercebányán, Léván, Poprádon, Vágbesztercén.

photo_camera Fotó: ROBERT NEMETI/Anadolu via AFP

16 Responses

    1. Igazad van. Kellene egy jó kis Közép-Európa Tavasz, jó kis polgárháborukkal

      Szlovákia
      Csehország
      Magyarország
      Szerbia
      menekültjei adhatnák az új munkaválallókat a fejlett, haladó progresszív Nyugatnak
      Tusk-Lenygelország vezetésével.

      El kell ismerni: Ukrajna vezeti az EU 27-et, Anglia kibicel.

      2
      5
    2. Hogyne, hogyne… Az alelnök úr is ezen dolgozik . 😁😂

      „Radnai Márk, a Tisza Párt alelnöke hallható, amint kimondja a kendőzetlen véleményét Magyar Péterről. A felvétel elején Vogel Evelin, Magyar Péter volt barátnője hallható, miközben a párt alelnökének Magyar Péter sértő és agresszív jelleméről panaszkodik. A baloldali pártelnök volt párja szerint egy esetben azért sírta el magát, mert Magyar Péter megmutatta neki, hogy mennyire meg volt vezetve.

      Mert áldozatszerepbe kerültél. Ebből nem is tudsz másba kerülni. […] Mindenkit áldozatszerepbe tesz
      – mondta el a véleményét az esetről Radnai Márk.

      A szülei valamit g…cire elb…sztak
      – vélekedett a Tisza Párt alelnöke Magyar Péterről.

      Nem tudom, mi a családi háttere, de őket valahogy nagyon nem tanították meg szeretni
      – fakadt ki saját pártelnökére Radnai, amire Vogel Evelin válasza az volt, hogy pontosan érti, amit mond.”

      1
      2
  1. UNALMAS már ez Havel elvtárs

    „Forgatókönyv

    Előre megtervezett lehetett az 1989-es prágai bársonyos forradalom

    „Nem az egykori ellenzék, hanem a kommunista állambiztonsági hivatal (StB) forgatókönyve érvényesült az 1989 novemberi bársonyos forradalom prágai eseményeinek kirobbantásában.”

    Ezt állítja Ludvík Zifcák volt állambiztonsági ügynök, aki egyike volt a november 17-i prágai tüntetés főszereplőinek, mely végül a korabeli szocialista rendszer bukásához vezetett Csehszlovákiában.

    „Nem az volt a cél, hogy a szocialista rendszert kapitalistára változtassuk, hanem olyan változások elérése, amelyek jólétet biztosítottak volna az akkori rendszeren belül” – jelentette ki Zifcák a Zivot című szlovák társadalompolitikai hetilap legújabb, e heti számában közölt beszélgetésben.

    1989. november 17-én Prágában hivatalosan engedélyezett diáktüntetést tartottak a Nemzetközi Diáknap alkalmából. A tüntetők egy nagyobb csoportja megszegve az eredeti megállapodást a Vencel térre indult, de a Nemzeti Színház közelében a rendőrség erőszakkal megállította a menetet.

    Az összecsapás során az ügynök Zifcák – aki Martin Smíd néven állítólagos egyetemistaként maga is közrejátszott abban, hogy a karhatalommal összecsapásra kerüljön sor, a földön maradt és súlyos sebesültnek tettette magát.

    A médiának átadott téves hír, hogy Martin Smíd halott, óriási felháborodást váltott ki országszerte, tüntetésekhez vezetett, s döntő módon hozzájárult a szocialista rendszer megdöntéséhez. Zifcák a szlovák hetilapnak azt mondta: eddig nyilvánosságra nem hozott dokumentumokkal bizonyítható, hogy az eseményeket nem az akkori ellenzék, hanem a kommunista állambiztonság szervezte meg.

    „Csak a naivak gondolhatják azt, hogy egy nem egészen ezer személyt számláló ellenzéki csoport képes volt megdönteni az akkori Csehszlovákia politikai rendszerét” – vélekedett Zifcák, aki szerint a disszidensek egy része, köztük Václav Havel is tudott az állambiztonsági tervekről. „Fiktív halálom után el kellett volna tűnnöm külföldön. Minden előre kidolgozott stratégia része volt” – állítja Zifcák.

    „24 év elteltével világos, hogy ha minden az akkori tervek szerint történt volna, akkor ma jobban élnénk. Az állam akkori vezetése Milos Jakessel (a kommunista párt vezetője) az élen csődöt mondott. 48 órán belül mindent meg lehetett volna oldani, hiszen a hadsereg, a rendőrség és a népi milícia is a mi kezünkben volt” – fejtette ki a volt kommunista ügynök.

    Csehországban a mai napig vita tárgyát képezi a prágai diáktüntetésen történt események háttere, a különféle titkosszolgálatok szerepe, illetve az, hogy valójában kinek is a megbízásából játszotta el Martin Smíd diák szerepét Ludvík Zifcák, akkori kommunista ügynök.”

    1
    2
    1. unalmas?
      unalmas?
      Akkor miért vered itt nyálad naphosszat?
      Nincs jobb dolgod?
      Tudom, hogy a távoltartási végzés miatt nincs is már családod, de legalább nyugodtan verheted a gyerekpornóra.

      5
      1
      1. Ugyan már! Az orgazmus illata járja át Magyarországon a Tisza-szigeteket. 😁😂🤣

        „Van egy álmon. Egy olyan Magyarország, ahol mindenki a tehetsége, a szorgalma és az elvégzett munkája alapján részesülhet a javakból.

        Egy olyan ország, ahol a vezetők példát mutatnak emberségből, megértésből és szeretetből.

        Egy olyan Magyarország, amelyre mindannyian büszkék lehetünk itthon és szerte a nagyvilágban.

        Egy olyan ország, ahol az igazság, az őszinteség és a szeretet erősebb, mint a hazugság, a sunyiság és a gyűlölet.

        Hálás vagyok nektek, hogy egyre többen álmodunk és teszünk közösen egy ilyen Magyarországért.

        Egy hazánk van. Együtt sikerülni fog.”

        1
        5
          1. Én csak szó szerint idéztem a miskolci Varga Judit volt férjét, a Rogán, a Szijjártó tehetségére/ szerepére áhítozó
            III. Pétert, a Tisza párt elnökét

  2. Értem. Sok szlovák nézte Melani és Donald táncát 😁

    https://www.youtube.com/watch?v=sgt5OZlksSM

    1. Még a nevét sem tudod leírni. Segítek.

      Nem volt orosz zsidó mint Zelenszkij. Nem gyilkoltatta a népét. Szlovák hazafi volt. Fico is ezen az úton halad.

      „Dubček , Zayugrócon született, és Kirgizisztánban nőtt fel. Az apja az első világháború alatt Clevelandből költözött Európába, mert pacifista okokból nem akart az amerikai hadseregben szolgálni. A nagy válság idején a család a Szovjetunióba költözött. 1938-ban visszaköltöztek Csehszlovákiába és Dubček belépett a Szlovák Kommunista Pártba. A náci korszakban Dubček az ellenállásban harcolt.

      1955-ben tagja lett a párt központi bizottságának és Moszkvába küldték tanulni, ahonnan 1958-ban tért vissza. 1962-re már a Csehszlovák Kommunista Párt Központi Bizottságának teljes jogú tagjává vált.

      Az 1960-as évek kommunizmusában a csehszlovák gazdaság súlyos válságban volt. A prágai központi irányítás csalódást okozott a helyi kommunistáknak, miközben a desztálinizációs program további nyugtalanságot okozott. 1967 októberében néhány reformer, köztük a legjelentősebb Ota Šik, akcióba lépett, és a Központi Bizottság ülésén megtámadták Antonín Novotný első titkárt. Novotnýnak nem sikerült támogatást szereznie sem kommunista társaitól, sem Moszkvától, így lemondásra kényszerült. Így lett Dubček az új első titkár 1968. január 5-én. Az 1968 márciusától augusztusig tartó időszakot prágai tavasznak nevezik; ebben az időszakban Dubček megpróbálta a kormányzás liberalizálását és az „emberarcú szocializmus” megteremtését.

      Dubček megpróbálta biztosítani a szovjeteket, hogy ő továbbra is baráti viszonyban van Moszkvával, azzal érvelve, hogy a reformokat belügynek kell tekinteni. A prágai tavasznak 1968. augusztus 21-én lett vége, amikor a szovjet erők bevonultak Prágába. Mielőtt egy katonai repülőgépen a padlóhoz láncolva Moszkvába szállították volna, Dubček arra szólította fel a népet, hogy ne álljanak ellen. Miután kényszerűen engedtek a szovjet követeléseknek, augusztus 27-én Dubčeket és néhány más reformert visszaszállították Prágába. „

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Zsófia-kilátó webkamera

Zsófia-kilátó webkamera

Legfrissebb

Friss kommentek

Népszerű