Az amerikai segélyek megindulását követően jó esély van arra is, hogy Kijev a lőszerkészletek feltöltése után ismét elkezdjen új fegyvertípusokért házalni – írta meg a Portfolio, és össze is szedte, milyen eszközökről álmodik az ukrán elnök.

 

 

Vadászbombázók

Zelenszkij a korábbi F-16-osok mellett más gépekre is „leadta a rendelést”:

  • az egyébként roncstelep vagy harmadik világbeli országok irányába tendáló brit-olasz-német Panavia Tornadókra
  • az azok leváltására tervezett Eurofighter Typhoonokra, amik modernebbek, mint az F-16-osok, és
  • a svéd Jas 39 Gripenekre, amiket a svédektől kaphatnának is, de pilótákat el sem kezdtek képezni még rá;

sőt a csúcsmodern amerikai F-35 Lightning II-esekre is

– emlékeztet a lap.

A legendás F-35-ös
A legendás F-35-ös
Forrás: Wikimedia Commons

Hozzátéve: Kijev előbb vagy utóbb valóban hozzá fog jutni a sokoldalú és relatíve olcsó F-16-osokhoz, az viszont kizárt, hogy az ötödik generációs F-35-ösökből adjon nekik Washington; használni sem tudnák, és az oroszok kezébe se lenne jó, ha kerülne.

Harckocsik

Az ukránok kaptak már NATO-harckocsikat – Abramsot, Leopard 2-t, Challenger 2-t; Kivéve a francia Leclerc-eket – és ez valószínűleg nem is változik majd.

AMX-56 Leclerc francia harckocsi
AMX-56 Leclerc francia harckocsi
Forrás: Wikimedia Commons

A típus AMX-30 nevű elődjéből akár adhatnának is, de azok az orosz T-72-esekkel szemben is esélytelenek lennének.

Robotrepülők

A német Taurus KEPD-350 robotrepülőgépekre kétségkívül fájna az ukránok foga, de

Berlin régóta azt kommunikálja, hogy nem ad belőlük – bár ugyanezt mondták a Leopard 2-es harckocsikra is.

Mindenesetre a Taurusokkal még beljebb, akár 500 kilométeres mélységben mérhetnének csapást az ukránok Oroszország területén belül, mint a korábbi eszközökkel, amelyek mind-mind vörös vonal volt Moszkva számára. Pláne, hogy

a Taurus el is juthatna Moszkváig,

ráadásul alacsonyan, és mindenféle zavarórendszerekkel ellátva, így nagyon nehéz lenne elfogni is, miközben 450 kilós robbanófejet juttatna célba 5 méteres pontossággal.

 

Drónok

Zelenszkij és körei részéről a drónok fontossága sokszor felemlítődött már, és valóban óriási hasznát veszik a török Bayraktar drónoknak. Aminek viszont nagyon örülnének, az az MQ-1 Predator és MQ-9 Reaper drónok. Előbbire Hellfire levegő-föld rakétákat is szereltek, utóbbi pedig egy továbbfejlesztés, okosbombák szállítására is alkalmas és nagyobb a terhelhetősége, illetve a hatótávolsága – érthetők tehát az ukrán vágyak – más kérdés, hogy az igénytelenebb török eszközök után mennyire volna pozitív hozadéka a drágább és nehezebb csúcstechnológiának, amikor az orosz elhárítás már felépülőben van.