Nyílt támadásba lendült a szakszervezetek ellen a Continental makói gumigyárának vezetése

Rendkívüli közlemény a makói Continentalról

Kétmilliós karácsonyi csomag a szakszervezeti vezetőnek – utánvéttel 

Kétmillió forintos csomagot kapott karácsonyra a Continental makói gumigyára vezetésétől a Gumiipari Szakszervezeti Szövetség elnöke. Igaz, ezért a csomagért nem a feladó fizetett, hanem – mintegy utánvétként – a címzettel akarják bírósági úton, sérelemdíjként kiegyenlíttetni. Vagyis: a gumigyár menedzsmentje beperelte a GSZSZ-t és annak elnökét magánszemélyként egyaránt azért, mert a helyi szakszervezettel együtt rendszeresen nyilvánosságra hozta a munkavállalók sérelmeit, a szakszervezeti munka akadályozását és számos törvénytelennek vélt munkáltatói intézkedést. Mindezért kétmillió forintos sérelemdíjat követelnek tőlük.

Nyílt támadásba lendült a szakszervezetek ellen a Continental makói gumigyárának vezetése a közöttük fennálló eddigi folyamatos érdekellentét, a szűnni nem akaró ellenségeskedés miatt. A gumigyáriak emlékezetes sztrájkja után most totális letámadást indított a munkáltató: beperelte a helyi szakszervezettel közösen fellépő Gumiipari Szakszervezeti Szövetséget, valamint annak elnökét is, mint magánszemélyt. A felperes 2 millió forintos sérelemdíjat és a szakszervezet által aranyárnak vélt ügyvédi tiszteletdíjak megfizetését követeli bírósági úton a szövetségtől, valamint annak elnökétől, mint magánszemélytől – közölte Radics Gábor, a GSZSZ elnöke. Mindezt karácsonyi ajándékként a bíróság útján eljuttatva.  Radics szerint az egyetlen méltányolható eleme ennek a helyzetnek az, hogy a munkáltató hosszú idő óta most először betartotta a szavát: pert ígért, meg is tette.

Ezzel a lépéssel azonban sikerült a cégnek alátámasztania az érdekvédők többször hangoztatott állítását, nevezetesen azt, hogy a makói gumigyár vezetése nem tűri az ellentmondást, még a szervezett, legális, jogi keretek között működő szakszervezeti ellenhangokat sem, akik a munkavállalóik érdekeit tartják szem előtt. A GSZSZ és a helyi Makói Gumiipari Szakszervezet az elmúlt időszakban egyebek között a régi munkavállalókat sértő elbocsátásokról, szakszervezet- és munkavállaló ellenes jogsértésekről, megromlott egészségi állapotuk miatt végkielégítéssel járó elbocsátás helyett fizetés nélküli parkolópályán tartott volt gumigyári dolgozókról és számtalan visszaélésről tájékoztatta a nyilvánosságot, legutóbb nyílt levélben az anyacég illetékeseit is. A szakszervezeti vezető elképzelései szerint ez utóbbi verhette ki a biztosítékot a cégvezetésnél, hiszen ezt követően érkezett a karácsonyra időzített csomag Radics Gáborhoz.  Az elnök szerint beindult a gépezet, első körben megpróbálják őt és a szakszervezet nevében eljáró érdekvédőket anyagilag ellehetetleníteni. A nagy igyekezetben azonban súlyos hibát is vétettek a cég jogászai, mert a mintegy 150 oldalas(!) peranyaggal együtt becsatoltak a törvényszéki beadványba egy, a Zalaegerszegi Törvényszék által tárgyalt ügyben született szakértői anyagot is. Az elnök és a szervezet jogásza szerint ezzel sérülhetett az ügyvédi titoktartás és adatvédelmi incidens történt. Ez ügyben a szakszervezet is megtette a szükséges jogi lépéseket.

Radics Gábor elnök hangsúlyozza, hogy magánemberként soha, sehol nem nyilatkozott se jót, se rosszat a makói gumigyárban tapasztaltakról. Azt viszont vállalja, amit a GSZSZ nevében, annak törvényes képviselőjeként mondott, hiszen minden állítása bizonyítható, sőt, többet tanúkkal is tud igazolni

„Fentiek ismeretében azt javasolnám a makói munkáltatónak, hogy álljon el a pertől. Egyrészt azért, mert egy magát valamire is tartó munkáltató méltóságteljesen tűri a munkavállalók kritikáját – pláne, ha az jogos –, másrészt pedig azért, mert ez az általam megfélemlítésnek ítélt és megrendszabályozás céljából indított eljárás újabb milliókat fog kivenni a gumigyár kasszájából, amit sokkal értelmesebb lenne a károsultakra és a dolgozókra költeni” – mondta a GSZSZ elnöke. Álláspontja szerint a munkáltató és a szakszervezet – vagyis a munkavállalók – között régen elmérgesedett helyzetet csak a jelenlegi menedzsment teljes leváltásával, felelős vezetőkre való lecserélésével lehet rendezni. Az elnök ezt a legutóbbi nyílt levelében meg is írta a Hannoveri anyacég vezetőinek is. A szakszervezetek alap küldetése a munkavállalók érdekeinek és jogainak a védelme akár hangosan és nyíltan – szögezte le a GSZSZ elnöke. Hangsúlyozta: a munkavállalók kritikáját egy magát valamire is tartó munkáltató méltóságteljesen, kulturáltan tűri sőt, odafigyel rá.