Debrecenben tavaly volt, hogy hétvégére takarékosságból leállították a teljes villamosközlekedést
De lássuk a tényeket 2019 októberétől.

„A Miskolc Holding Zrt. pénzügyi helyzetét vizsgáló szakemberek megállapították: a fizetésképtelenség határán egyensúlyozó városi cégcsoportot hagyott hátra 2019 októberben az előző városvezetés” – erről számoltunk be négy évvel ezelőtt, nem sokkal a választás után, amikor is az új városvezetés felmérte, mit hagytak az elődök a kasszában. Az egyik legnagyobb meglepetés akkor érte a Veres Pál pénzügyi szakembereit, amikor az MVK-fiókot „kihúzták”, ott ugyanis – kis túlzással – nem volt más, mint egy több mint 4 milliárd forintos tartozás a közlekedési vállalat felé.

2019-re az MVK a Miskolc Holding teljes folyószámla hitelkeretéből már 4,6 milliárd forint segítségre szorult, ugyanis az előző városvezetés alatt az önkormányzat évekig nem fizetett a cégnek. A modell az volt, hogy az önkormányzat megrendelte a szolgáltatásokat a közlekedési vállalattól, fenntartotta a működés látszatát, de valójában egy fillért nem fizetett érte. Ennek köszönhetően az önkormányzat elismert, de meg nem fizetett tartozása 2019. év végén 4 milliárd forint volt az MVK Zrt. felé, ebből a lejárt tartozása is több mint 2,9 milliárd forint.

Ez pont olyan, mintha elhívnánk a barátainkat egy étterembe, és nem sajnálnánk tőlük semmit, amikor a rendelésről van szó. A legdrágább ételeket, italokat kérnénk ki, vacsoravendégeinket lenyűgöznénk, hogy micsoda színvonalas este, micsoda vendéglátók vagyunk, de a meglepetés fizetéskor érné őket, amikor kiderülne,  hogy nincs, aki a számlát rendezze. Sőt, nemcsak az aznapi vacsorát, de az elmúlt évek dorbézolásait is ki kell még fizetni.

És akkor még nem esett szó a sofőrhiányról, amivel 2019 októberének végén máris szembesülnie kellett az akkor még új városvezetésnek. Veres Pál alig két héttel megválasztása után már az MVk Zrt. sofőrjeit képviselő szakszervezeti vezetőkkel egyeztetett, akik bérfejlesztést, a megfelelő munkakörülmények biztosítását, a munkabeosztás ésszerűsítését és a párbeszéd további fenntartását kérték az új városvezetőtől. Jelezték, hogy sofőrhiánnyal küzdenek, de azt is elmondták, hogy ez már hónapok, évek óta fennáll, csak épp nem kaptak önkormányzati segítséget. Olyannyira nem, hogy amikor 2016-ban az MVK dolgozói sztrájkot hirdettek, és petíciójukban segítséget kértek az akkori polgármestertől, még érdemi válaszra sem méltatták őket.

A városi tömegközlekedés kapcsán tehát ezek a problémák fogadták már az első hetekben az városvezetést – ezekre kellett akkor azonnali megoldást találni. Mindezt úgy, hogy közben a közlekedési vállalat működjön, hogy egy pillanatra se álljon le a város tömegközlekedése, miközben más városi cégeknél is szinte üres volt a kassza.

És ekkor még nem is hallottunk a Covidról, sem a drasztikus energiaár-emelésről, amelyek szintén nem segítették az egy egyébként is problémás, alulfinanszírozott városi cég működését…

(A témát később folytatjuk.)