Közel fél évvel az euró bevezetése után délnyugati szomszédunknál már érezhetők a közös valuta előnyei. Erről a Horvát Nemzeti Bank (HNB) elnöke beszélt egy zágrábi konferencián. Boris Vujcic szerint ennek legfőbb jele, hogy sokkal több befektetés érkezik az országba, mint azt előzetesen várták. A HNB ezért módosította az éves GDP-növekedésre vonatkozó becsléseit, a mutató ugyanis szerintük 1,5 helyett 2,9 százalékkal fog nőni ebben az évben.

Croatian,Flag,On,The,City,Of,Trogir,In,Dalmatia
croatian flag on the city of trogir in dalmatia
Horvát zászló Trogir felett – továbbra is a turizmus a húzóágazat.
Fotó: Tommaso Lizzul / Shutterstock

Ezzel egy időben az infláció is visszaszorulóban van, a pénzromlás már mindössze 7,9 százalékos, az év végére pedig várhatóan 6,6 százalékra mérséklődik. A szakember szerint az egységes európai fizetőeszköz rendszeresítésével egy jókora rizikófaktor tűnt el a horvát gazdaságból, és a banki költségek is jócskán lecsökkentek, ezért lett az adriai ország vonzóbb befektetési célpont, mint azelőtt.